"W celu użytkowania mostów przez pielgrzymów podczas Światowych Dni Młodzieży, niezbędne było wykonanie tymczasowych nasypów i dojść dla pieszych. Inwestycja ta była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Wojewody Małopolskiego" – poinformował magistrat. Wojewoda Małopolski finansował inwestycję w 80 proc., a Gmina Wieliczka w 20 proc. "Większość materiałów zostanie odzyskana do budowy dróg w gminie" – zapowiada burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Mosty tymczasowe powstały blisko trzy tygodnie przed planowanym terminem. Są to drogowe mosty składane o konstrukcji modułowej wielokrotnego montażu. Najmniejszy ma szerokość 6 metrów i posiada jedną jezdnię, najszerszy - o szerokości 40 metrów - ma siedem jezdni. Najdłuższy z nich mierzy 65 metrów długości. "Było to dla nas ogromne doświadczenie. Pierwszy raz wykonywaliśmy mosty w takim układzie. Były zaprojektowane specjalnie pod ŚDM, tak że musieliśmy dostosować do tego technologie naszego wykonania" – mówiła wówczas inżynier projektu kpt. Justyna Morawska.

Dowódca jednostki płk. Marek Wawrzyniak informował, że według pierwszych ustaleń budowa mostów miała trwać do końca czerwca, ale udało się skrócić termin o trzy tygodnie. Drugim etapem zadania będzie rozbiórka mostów w sierpniu, po zakończeniu ŚDM.

Campus Misericordiae powstaje na terenach przyszłej Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej na granicy Krakowa i Wieliczki i wokół niej, w odległości ok. 12 km od Rynku Głównego w Krakowie.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Na terenie Campusu Misericordiae w sobotę 30 lipca będzie czuwanie młodych z papieżem Franciszkiem, a w niedzielę 31 lipca na zakończenie ŚDM papież odprawi Mszę Posłania.

Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia ŚDM jest otwarty.

 


 

Takiego testu Kraków jeszcze nie przechodził: na Światowe Dni Młodzieży do stolicy Małopolski może przyjechać nawet ponad 1,5 mln pielgrzymów. Jak w tym czasie będzie funkcjonować miasto, jak spotkanie młodych zmieni nas wszystkich, wreszcie - czy będziemy bezpieczni? Porozmawiamy o tym z uczestnikami Otwartej Debaty Radia Kraków. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do studia im. Romany Bobrowskiej we wtorek 28.06 o godz. 18.00. Transmisja na antenie i na stronie www. WIĘCEJ

 

 

 

 

(PAP/ko)