Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

ŚDM - gotowi na wszystko?

  • Nasze akcje
  • date_range Czwartek, 2016.06.16 14:28 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:38 )
Czy Kraków jest gotowy na Światowe Dni Młodzieży? Odpowiedź na to pytanie próbowało znaleźć Radio Kraków wraz z zaproszonymi gośćmi. W Otwartej Debacie w Studiu im. Romany Bobrowskiej wzięli udział: wojewoda Małopolski - Józef Pilch, burmistrz Wieliczki - Artur Kozioł, rzecznik ŚDM - ksiądz Adam Parszywka oraz prezydent Krakowa - Jacek Majchrowski.

Fot. M. Lasyk

Posłuchaj debaty
Debata Otwarta w Radiu Kraków: "ŚDM - gotowi na wszystko?"

Goście:

Jacek Majchrowski - prezydent Krakowa,
Józef Pilch - wojewoda Małopolski,
Jacek Pilch - pełnomocnik Marszałka Małopolski ds. ŚDM,
Artur Kozioł - burmistrz Wieliczki,
ks. Adam Parszywka - szef biura prasowego ŚDM

 

KOMUNIKACJA i TRANSPORT

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa "Będzie sporo przejazdów Ojca Świętego. Wtedy BOR będzie wstrzymywał ruch. W kwestii komunikacji, znacznie wzmocniony jest tabor tramwajowy i autobusowy. Nie możemy dać nadmiernej ilości tramwajów lub autobusów, bo mogą wzajemnie się zablokować. Trzeba liczyć się z utrudnieniami. Pamiętajmy, że będą się przemieszczać duże tłumy ludzi. Przejazd czasem może być zablokowany. Wszystko musi być skorelowane, dokładamy wszelkich starań. Ok. 15 lipca do wszystkich domów zostanie dostarczone specjalne wydanie informatora Kraków.pl. Będą tam rozpisane Światowe Dni Młodzieży dzień po dniu. Które ulice będą zamknięte, gdzie będą parkingi, jakie trzeba będzie mieć identyfikatory etc.".

Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki: "Nie przeraża nas liczba pielgrzymów. Jesteśmy miastem turystycznym. Ważna sprawa to przemieszczanie się pielgrzymów, ruch pieszych. Zakładamy, że program wydarzeń może się wydłużyć. I wolimy żeby tak było, bo wtedy spokojnie zakończymy zjazd młodych. Każda droga ma przepustowość. Mamy dobrą komunikację z Krakowem już teraz. Na czas ŚDM jeszcze ją skorygujemy. My też do każdego domu wręczymy taki informator - tak jak w Krakowie. Dlaczego ok. 15 lipca? Żeby wszystkie informacje były pełne i aktualne".  ]

 

PORZĄDEK i BEZPIECZEŃSTWO

 

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski: "Wszystko jest pod kontrolą. Pod względem czystości i porządku w mieście, mamy to opanowane. Kontenery będą opróżniane, mamy też opracowane drogi tzw. zrzutu. Sprzątać będziemy na bieżąco. Pewnie jeszcze dwa dni po wydarzeniach trzeba będzie wysprzątać miasto do końca"

Wojewoda Małopolski Józef Pilch: "Nie tylko informator, będzie też cała kompleksowa informacja dot. pierwszej pomocy. W Krakowie i nie tylko będą wolontariusze, a w mieście powstaną namioty i punkty medyczne. Wszystkie szpitale, także te ościenne są przygotowane na różne okoliczności i przyjęcie pacjentów. Podkreślam, że w szpitalach będą miejsca dla pielgrzymów, ale najważniejsi będą mieszkańcy Krakowa. Kolejek nie będzie. Jestem o to spokojny. Będzie też czynnych ponad 30 aptek całodobowych. Wsparcia będzie też udzielać wojsko, harcerze, służby Krzyża Maltańskiego".

Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki: "Jeśli idzie o warunki atmosferyczne, nie boję się. Szczerze mówiąc, w trakcie nawałnic był większy problem z komunikacją w mieście. Deszcz wchłania się szybciej w ziemię niż asfalt. Grunt w Brzegach był niezagospodarowany. My tam zrobiliśmy Strefę Aktywności Gospodarczej. Firmy, które tam działają, nie narzekają. Jak będzie powódź, to nie będzie ŚDM. To odważna teza. W 2010 r. w Krakowie ratowaliśmy mosty, a w Brzegach wały".

Ks. Adam Parszywka "ŚDM przygotowujemy od trzech lat. Nie boimy się tego testu. Przyjedzie śmietanka młodzieży świata. A odnośnie śmieci. Po ŚDM, Rio nie było zaśmiecone. Wszyscy byli zaskoczeni. Podczas karnawału wyprodukowano więcej śmieci".

Wojewoda Małopolski Józef Pilch: "#ŚDM to nie tylko Kraków, ale i cała Małopolska. Mówimy o zabezpieczeniu wszystkich obiektów kultury jak i placówek handlowych. Wszystkich szlaków pielgrzymów. Będziemy bezpieczni. Mamy zapewnione dodatkowe patrole policjantów i dodatkowych funkcjonariuszy. Będą punkty selektywnej kontroli bezpieczeństwa".

Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki: "Wieliczka będzie bezpieczna jak Watykan. Kontrole bezpieczeństwa są naturalne. Dużo zmieniło się w Europie w ciągu półtora roku, więc są i pewne obostrzenia. Nie zdziwmy się, że ludzie z plecakami będą kontrolowani".  

 

ŚDM, czyli PROMOCJA?

 

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa: "Sądzę, że zasięg medialny ŚDM będzie olbrzymi. Większy niż podczas imprez sportowych takich jak mistrzostwa w piłce nożnej".

Ks. Adam Parszywka: "5 tys. dziennikarzy już zostało akredytowanych. Tak naprawdę promocja ŚDM w Polsce zaczęło się wcześniej, w Rio. Gdy papież Franciszek oznajmił, że następny zjazd młodych będzie w Polsce, wtedy oczy wszystkich zwróciły się na nasz kraj. To młodzi ludzie są ambasadorami ŚDM. To oni będą komunikować się przez tzw. social media. Już teraz widzimy ten zasięg, tysiące młodych ludzi, którzy nas obserwują. Ten przekaz będzie bardzo mocny. Bardzo nam na tym zależy. Polska stanie się wielkim studio nauczania Kościoła i moralności".

Wojewoda Małopolski Józef Pilch: "ŚDM to promocja regionu, naszej kultury, naszych smaków. Ci pielgrzymi będą mieli okazję to poznać, a potem zabiorą to do swoich 200 krajów - obraz naszej gościnności. I powiedzą: warto przyjechać do Krakowa, do Wieliczki".

Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki: "My czerpiemy z turystyki. Trudno sobie wyobrazić promocję Polski bez kopalni w Wieliczce. To ponad milion pielgrzymów, których chcemy przekonać, że warto tu wrócić. Brzegi mają dwa wymiary. Tu zostanie cząstka ŚDM, która będzie żyła: miejsce, gdzie był papież, rondo ŚDM, Dom Miłosierdzia. Drugi wymiar jest gospodarczy. Gmina już buduje Strefę Aktywności Gospodarczej. I to będzie się rozwijało".

 

MIESIĄC DO ŚDM

 

Jacek Pilch - pełnomocnik Marszałka Małopolski ds. ŚDM: "Wszyscy skorzystamy na ŚDM. Robimy wszystko, by pielgrzymi wyjechali z dobrym obrazem Małopolski. Zarząd województwa małopolskiego wykonał gigantyczną pracę na rzecz wsparcia organizacji ŚDM. Wsparliśmy miasto Kraków kwotą 111 mln. złotych na zakup taboru. Nasze Koleje Małopolskie stworzyły ofertę na przejazd pielgrzymów. Jeśli uda się zdobyć finansowanie z ministerstwa, to zorganizujemy to prawie za darmo. Chcemy ruch pielgrzymów przenieść z dróg na koleje".

Wojewoda Małopolski Józef Pilch: "Mówimy o 200 dodatkowych transportach kolejowych. Pielgrzymi będą przyjeżdżać wcześniej z całej Polski. Do końca tego tygodnia zostanie przygotowana informacja o punktach medycznych. Jeśli idzie o teren na Brzegach, tam też tworzone są drogi ewakuacyjne i drogi poruszania się dla pielgrzymów".

Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki: "Niektóre rzeczy można zrobić chwilę przed. Niektórzy pytają, dlaczego pewne rzeczy załatwiamy dopiero teraz. Bo tymczasowość jest kosztowna. Tworzymy małe miasto Brzegi z infrastrukturą drogową i komunalną".

Ks. Adam Parszywka: "My musimy dopiąć rejestrację grup pielgrzymów. Kończy się ten czas. Mój ostatni apel kieruję do mieszkańców Małopolski - by jak najwięcej z nas poświęciło swój czas na przeżycie ŚDM. To my jesteśmy gospodarzami tego wydarzenia. My rzeczywiście robimy wszystko, by nie zostało wrażenie, że to wydarzenie przeszło nam koło nosa".

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski: "Zostało nam oznakowanie miasta. Projekt wcześniej, realizacja tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży".  

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię