Od 13 listopada do 19 grudnia potrwa czwarta już edycja akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego „Małopolska bez smogu”, realizowana we współpracy z Województwem Małopolskim. W ciągu 5 tygodni przenośne pyłomierze Polskiego Alarmu Smogowego sprawdzą jakość powietrza w sześciu małopolskich gminach: Kętach, Krzeszowicach, Makowie Podhalańskim, Kalwarii Zebrzydowskiej, Rzepienniku Strzyżewskim i Myślenicach. Dodatkowo w Krzeszowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej i Myślenicach, w trakcie trwania akcji staną mobilne instalacje płuc, które w bardzo obrazowy sposób pokażą, jak oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wpływa na zdrowie mieszkańców. Aktualizowane na bieżąco wyniki pomiarów dla wszystkich miejscowości, w których zainstalowane zostaną pyłomierze, będą dostępne online na stronach Radia Kraków oraz Krakowskiego Alarmu Smogowego krakowskialarmsmogowy.pl. Pomiarom towarzyszyć będzie akcja informacyjno-edukacyjna prowadzona na antenie Radia Kraków i na stronie www.radiokrakow.pl.

Jak wynika z rocznej oceny jakości powietrza opublikowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Małopolska to jedno z najbardziej zanieczyszczonych województw w Polsce. Zła jakość powietrza w naszym regionie spowodowana jest głównie korzystaniem z wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe, tzw. „kopciuchów”. Uchwała antysmogowa dla Małopolski już wkrótce spowoduje, że korzystanie z wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe, tzw. kopciuchów, będzie po prostu nielegalne - do końca 2022 roku muszą zostać wymienione wszystkie pozaklasowe kotły, emitujące największe ilości zanieczyszczeń. Na wymianę pieców mieszkańcom i gminom pozostało więc bardzo niewiele czasu, a statystyki nie są optymistyczne: obecnie do wymiany w Małopolsce pozostało ok. 300 tysięcy kotłów, dla porównania w roku 2019 r. wymieniono zaledwie 15 tysięcy tego typu urządzeń. Podobnie było w poprzednich latach: w roku 2018 wymieniono niespełna 16 tysięcy kotłów (15 992), a w 2017 nieco ponad 10 tysięcy (10 081). Nowy Program Ochrony Powietrza, przyjęty 28 września przez Sejmik Województwa Małopolskiego, to sygnał zarówno dla władz lokalnych, jak i mieszkańców naszego regionu, że walka ze smogiem musi wkroczyć w nowy etap, a gminy powinny bardziej zaangażować się w działania antysmogowe i skutecznie przekonywać mieszkańców do sięgania po dotacje z Programu Czyste Powietrze i wymianę starych kotłów.

 

Podczas akcji, od 13 listopada do 19 grudnia odwiedzimy sześć małopolskich gmin. Pomiary każdorazowo prowadzone będą równolegle w dwóch miejscowościach. Akcja „Małopolska bez smogu” zainaugurowana zostanie w piątek 13 listopada, w przeddzień Dnia Czystego Powietrza, pomiarami w Kętach (pyłomierz) i Krzeszowicach (pyłomierz + mobilny model płuc) – pomiary w tych miejscowościach prowadzone będą do 25 listopada. Następnie odwiedzimy Maków Podhalański (pyłomierz) i Kalwarię Zebrzydowską (pyłomierz + mobilny model płuc) – pomiary od 26 listopada do 7 grudnia. Na finiszu akcji (od 8 do 19 grudnia) pomiary prowadzone będą w Rzepienniku Strzyżewskim (pyłomierz) i Myślenicach (pyłomierz + mobilny model płuc).

 

Pomiary wykonywane będą w sposób ciągły certyfikowanymi pyłomierzami fotometrycznymi DUSTTRAK firmy TSI należącymi do Polskiego Alarmu Smogowego, aktualizowane na bieżąco wyniki pomiarów śledzić będzie można na stronach www.radiokrakow.pl i krakowskialarmsmogowy.pl. Akcję „Małopolska bez smogu” podsumujemy debatą, która odbędzie się 22 grudnia.

 

Harmonogram akcji „Małopolska bez smogu”:

- 13.11 do 25.11: pomiary jakości powietrza w Kętach i Krzeszowicach,

- 26.11 do 7.12: pomiary jakości powietrza w Kalwarii Zebrzydowskiej i Makowie Podhalańskim,

- 8.12 do 19.12: pomiary jakości powietrza w Myślenicach i Rzepienniku Strzyżewskim,

- 22 grudnia - debata podsumowująca akcję.