Jan-Krzysztof Duda zremisował czarnymi ze współliderem Amerykaninem Fabiano Caruaną w trzeciej rundzie szachowego turnieju w Madrycie. Polak z dorobkiem 1,5 pkt dzieli trzecie miejsce. Na prowadzeniu pozostają jego niedzielny rywal oraz Jan Niepomniaszczi - po 2 punkty.

Zwycięzca turnieju, rozgrywanego w Palacio de Santona w stolicy Hiszpanii, będzie przeciwnikiem Norwega Magnusa Carlsena w przyszłorocznym meczu o mistrzostwo świata.

Partia debiutującego w turnieju kandydatów 24-letniego arcymistrza z Wieliczki, klasyfikowanego na 16. miejscu w rankingu FIDE, z pięć lat starszym, czwartym na światowej liście najlepszym szachistą USA, który w takiej imprezie uczestniczy czwarty raz, zakończyła się po 51 posunięciach.

"Remis z jednym z faworytów to bardzo dobry wynik, zwłaszcza że Caruna zwykle jest bardzo dobrze przygotowany. Była pewna obawa, jak Janek zaprezentuje się czarnymi, ale już na początku zaskoczył rywala swoim wyborem debiutowym, bo zagrał wariant Najdorfa, który raczej rzadko stosował. Widać było, że Caruana nie do końca był gotowy; wybrał spokojną kontynuację i tak naprawdę nie sprawił naszemu reprezentantowi wielkich problemów. Przez moment wydawało się nawet, że to Duda może być tą stroną, która ma większe szanse, żeby wygrać. Jednak Amerykanin wykonał dwa, trzy dokładne ruchy i to wystarczyło mu do tego, żeby koniec końców zremisować" - skomentował aktualny mistrz Polski Radosław Wojtaszek. "Dzień może bez większych emocji, ale udany z tego względu, że partii z Caruaną chyba najbardziej wszyscy się obawiali" - podsumował.

Wcześniej Duda z Caruaną stoczyli pięć pojedynków w szachach klasycznych, z czego trzy zakończyły się remisem, a dwa wygrał uważany w Madrycie za faworyta Amerykanin, w tym ostatni - w siódmej rundzie styczniowego superturnieju w holenderskim Wijk aan Zee, w którym Polak miał białe figury.

Pozostałe niedzielne partie także zakończyły się remisami. Nie rozstrzygnęli rywalizacji Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu z Rosjaninem Niepomniaszczim, startującym w barwach FIDE, Chińczyk Ding Liren z Węgrem Richardem Rapportem oraz reprezentant Francji Alireza Firouzja z Amerykaninem Hikaru Nakamurą.

W dwóch pierwszych rundach Duda, grając białymi, zremisował z Rapportem i Lirenem, więc w stolicy Hiszpanii pozostaje niepokonany.

Poniedziałek będzie pierwszym dniem przerwy w madryckiej imprezie. We wtorek w czwartej rundzie Duda zmierzy się białymi z Radżabowem. Potem z pięciu kolejnych partii cztery rozegra czarnym kolorem.

Wyniki 3. rundy:

Fabiano Caruana (USA) - Jan-Krzysztof Duda (Polska)    remis
Ding Liren (Chiny) - Richard Rapport (Węgry)       remis 
Tejmur Radżabow (Azerbejdżan) - Jan Niepomniaszczi (FIDE) remis 
Alireza Firouzja (Francja) - Hikaru Nakamura (USA)    remis

Klasyfikacja po trzech rundach:
 1. Caruana       2 pkt 
 2. Niepomniaszczi 2 
 3. Duda         1,5 
 4. Firouzja       1,5 
  Rapport        1,5 
 6. Nakamura     1,5 
 7. Radżabow     1
 8. Liren          1
yniki 3. rundy:

Fabiano Caruana (USA) - Jan-Krzysztof Duda (Polska)    remis
Ding Liren (Chiny) - Richard Rapport (Węgry)       remis 
Tejmur Radżabow (Azerbejdżan) - Jan Niepomniaszczi (FIDE) remis 
Alireza Firouzja (Francja) - Hikaru Nakamura (USA)    remis

Klasyfikacja po trzech rundach:
 1. Caruana     2 pkt 
 2. Niepomniaszczi 2 
 3. Duda      1,5 
 4. Firouzja    1,5 
  Rapport     1,5 
 6. Nakamura    1,5 
 7. Radżabow    1
 8. Liren      1