Około 330 małopolskich policjantów ruchu drogowego, każdego dnia wydłużonego weekendu, będzie czuwać nad bezpieczeństwem podróżnych. Będą nadzorować główne szlaki komunikacyjne województwa, udzielać wskazówek i rad kierującym, a w przypadku tworzenia się tzw. korków będą upłynniać ruch i kierować pojazdy na drogi objazdowe.

 

Biorąc pod uwagę doświadczenie z lat ubiegłych, policjanci stałym nadzorem obejmą miejsca na tzw. Zakopiance, gdzie zazwyczaj dochodzi do zatorów, tj.:

 

Ø Zjazd z A-4 na ul. Zakopiańską (Węzeł Południe).

Ø Ciąg skrzyżowań z sygnalizacją świetlna na ul. Zakopiańskiej.

Ø Góra Libertowska.

Ø Skrzyżowanie DK 7 i DK 28 oraz S7 i DK 28 (Skomielna Biała).

Ø Miejscowość Klikuszowa.

 

Policjanci, dbając o bezpieczeństwo podróżnych będą zdecydowanie reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na:

 

·        nadmierną prędkość,

·        wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych,

·        wymuszanie pierwszeństwa przejazdu;

·        nie zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem;

·        przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami;

·        kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu;

·        obowiązek posiadania  przez pieszych elementów odblaskowych poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

 

Kierujący mogą napotkać na drogach procesje związane z uroczystościami „Bożego Ciała”. W tych miejscach na czas ich trwania, ruchem kierować będą policjanci oraz inne osoby do tego uprawnione. Zachowajmy wówczas szczególną ostrożność i stosujmy się do poleceń wydawanych przez kierujących ruchem.

 

Trwa sezon motocyklowy. Prosimy kierujących jednośladami o wyobraźnię, ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków, a kierujących samochodami o zwracanie większej uwagi na motocyklistów. Motocyklista w zderzeniu z pojazdem ma małe szanse wyjścia z niego bez obrażeń dlatego raz jeszcze apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach.

 

Aby podróż była bezpieczna warto pamiętać, że:

·        wsiadając za kierownicę należy być trzeźwym, wyspanym i wypoczętym,

·        należy zaplanować podróż, uwzględniając czas na odpoczynek,

·        jadąc z przyczepą obwiązują niższe dopuszczalne prędkości – na autostradzie i drodze ekspresowej; 80 km/h, na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym 70 km/h,

·        zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych – to najprostszy sposób zadbania o bezpieczeństwo,

·        aby bezpiecznie prowadzić pojazd, należy dostosować prędkość do panujących warunków na drodze - nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych, w których giną ludzie,

·        zamiar skręcania należy sygnalizować z odpowiednim wyprzedzeniem - pamiętajmy  o zasadzie ograniczonego zaufania - nie zawsze inny uczestnik ruchu zachowa się zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.

 

Ograniczenia w ruchu:

W dniach 7 i 8 czerwca 2023 roku obowiązują ograniczenia ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej  przekraczającej 12 ton:

7 czerwca (środa) – w godz. 18.00 – 22.00

8 czerwca (czwartek)    – w godz. 8.00 - 22.00.

 

Statystyka ubiegłorocznych wyjazdów:

Podczas ubiegłorocznego wydłużonego weekendu „Bożego Ciała” (w dniach od 15 do 19 czerwca 2022 r.), doszło do 43 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 49 zostało rannych. Ponadto zatrzymano 161 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu oraz 3 pod wpływem narkotyków.