W Krakowie kandydat na prezydenta prof. Stanisław Mazur zgłasza pomysł na nowe życie hali targowej, która jego zdaniem może się stać ważnym symbolem Krakowa. Prof Mazur zgadza się z ideą modernizacji hali, ale z zachowaniem targowego i społecznego charakteru. Zdaniem kandydata dyskusja o tym, jaką funkcję pełnić będzie hala po modernizacji, powinna poprzedzić starania o jej wpisanie na listę zabytków.

Stanisław Mazur: Hala Targowa powinna być wizytówką Krakowa

Wtorek, 2024.04.02

Proces wpisywania Hali Targowej do rejestru zabytków ruszył w marcu. Był to sposób na wstrzymanie remontu, po którym hala miała się zamienić w nocny klub.

Hala Targowa w Krakowie w rejestrze zabytków? Doceniono jej szczególny charakter

Poniedziałek, 2024.03.25

O przywiązaniu do wartości - rodzinie i bezpieczeństwie mówili dziś w Krakowie kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku województwa. Przewodniczący sejmiku Jan Tadeusz Duda zapowiedział kontynuowanie programów prorodzinnych, np. finansowanie poradnictwa rodzinnego i wychowawczego.

Kandydaci PiS do sejmiku zapowiadają też doposażenie szpitali wojewódzkich, zakup 50 nowych karetek, a także wsparcie dla GOPR-u, TOPR-u i ochotniczych straży pożarnych.

Kandydaci do Sejmiku Województwa Małopolskiego z PiS: W centralnym miejscu naszego programu wyborczego jest rodzina

Wtorek, 2024.04.02

O bezpieczeństwie mówił też dziś w Krakowie Bogusław Sonik, były poseł Koalicji Obywatelskiej teraz kandydat Trzecie Drogi do małopolskiego sejmiku. Jego zdaniem pilną potrzebą jest przegląd wszystkich schronów w województwie, a także organizacja systemu alarmów we współpracy z gminami. Wszystko oczywiście w związku z zagrożeniem wywołanym wojną za naszą wschodnią granicą.

To jest doświadczenie tego, co przeżywa Ukraina. Musimy to wziąć pod uwagę. Druga rzecz to oczywiście to kwestia wspólnoty ze starszym społeczeństwem.

Bogusław Sonik kandyduje do sejmiku z oficjalnym poparciem sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki – Ireneusza Rasia.

Posłanka Daria Gosek Popiołek wspiera kandydatów lewicy do rady miasta. Dziś środowisko lewicy skrytykowało plan budowy kanału krakowskiego, proponując, by na zarezerwowanych pod tą inwestycję terenach zbudować park ulgi. Miałby się on ciągnąć od ulicy Konopnickiej do Pychowickiej. - Nie chcemy betonowania Wisły, tylko ogólnodostępnego parku - mówiła Daria Gosek-Popiołek.

Lewica Razem wraca do tematu Kanału Krakowskiego

Wtorek, 2024.04.02

Kanał Krakowski to projekt, który ma już ponad 100 lat. Pomysł promowały władze zaboru austriackiego, które poprzez budowę kanału chciały poprawić bezpieczeństwo Krakowa na wypadek powodzi. Rząd Zjednoczonej Prawicy deklarował realizacje inwestycji. Nowa koalicja rządząca na razie nie ma takich planów.

W dzisiejszych wystąpieniach kandydatów nie zabrakło wzmianki o komunikacji - kandydujący na prezydenta Krakowa Aleksander Miszalski zapowiedział kolejne przystanki Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, nowe linie i miejsko-wojewódzką spółkę kolejową. Kolej to duża szansa dla zatłoczonych miast, jeden pociąg pozwala przewieźć tylu pasażerów, ilu codziennie wjeżdża do miasta trzema setkami samochodów - mówi poseł Koalicji Obywatelskiej.

Aleksander Miszalski o rozwoju kolei

Wtorek, 2024.04.02

Pociągi na wymienionych przez Miszalskiego liniach miałyby kursować co 15 minut, potrzeba do tego 56 składów. Jednym z kluczowych kroków ma być włączenie SKA do oferty biletowej Metropolii Krakowskiej, co umożliwi mieszkańcom korzystanie z tanich biletów.