Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pszczele rodziny obudziły się z zimowego snu

  • Nowy Sącz
  • date_range Wtorek, 2014.03.11 10:15 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:06 )
Pierwszego oblotu dokonały na początku lutego, a teraz intensywnie zbierają pyłek kwiatowy z kwitnącej leszczyny czy wierzby. To oczywiście zasługa wyjątkowo krótkiej i ciepłej zimy, bo zazwyczaj te najbardziej pracowite owady na świecie wylatywały z ula dopiero pod koniec marca.

fot: Damian Radziak

Posłuchaj rozmowy Bartosza Niemca z Jackiem Nowakiem, z pasieki Barć w Kamiannej
Pszczoły opuściły już ule

Pszczelarze drżą jednak o swoje pszczele rodziny. "Nagły powrót zimy mógłby spowodować znaczne straty w pasiekach" – mówi Jacek Nowak, z pasieki Barć w Kamiannej.Jak przekonują pszczelarze teraz najważniejsze, by pszczołom nie zabrakło ciepłej wody i pokarmu. Wcześniejsza aktywność to szybsze spożycie przez owady zimowych zapasów, które należy uzupełnić ciastem miodowo-cukrowym. Według danych Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, pszczelarstwem w województwie małopolskim zajmuje się ponad 5 tysięcy osób, które utrzymują około 80 tysięcy pszczelich rodzin.(Bartosz Niemiec/ko)


Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię