Nisko zawieszone chmury oraz opady śniegu ograniczają widzialność. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia i posiadania sprzętu zimowego: czekana, raków, kasku oraz lawinowego ABC, czyli detektora lawinowego, sondy i łopaty, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Na niżej położonych szlakach zalega świeża warstwa śniegu, w wielu miejscach jest bardzo ślisko i występują oblodzenia. Powyżej 1700 metrów nad poziomem morza obowiązuje ogłoszony przez  TOPR  drugi -  umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

W Tatrach nie ma jeszcze warunków do uprawiania narciarstwa - pokrywa śnieżna jest zbyt cienka.

Tatrzański Park Narodowy przypomina w komunikacie turystycznym, że dni są coraz krótsze i należy zaplanować wycieczkę w taki sposób, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem. W plecaku warto mieć latarkę czołową. Przed wyjściem w góry trzeba koniecznie zapoznać się z komunikatem turystycznym na stronie: tpn.pl  oraz sprawdzić prognozę pogody.

Na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna ma grubość 66 centymetrów, jest tam w tej chwili 12 stopni poniżej zera, nad Morskim Okiem oraz w Dolinie Pięciu Stawów - minus 13.