W czwartek przedstawiciele rządu, m.in.: minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, wzięli udział w Zakopanem w posiedzeniu Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Jednym z tematów będzie wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych i podwyżki dla budżetówki.

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda w czasie konferencji prasowej po pierwszej części spotkania powiedział, że głównym tematem rozmów była "sprawa ochrony całej naszej gospodarki, ale przede wszystkim zakładów energochłonnych" w związku z podwyżkami cen energii.

"Dla związku zawodowego Solidarność to ceny spekulacyjne, a nie jakiekolwiek rynkowe" - ocenił.

Dodał, że rozmowy dotyczyły też indywidualnych odbiorców.

"Te spotkanie było bardzo ważne. Oznacza jedno - że jest prowadzony dialog między stroną społeczną a rządem, a w tym przypadku między rządem a związkiem zawodowym Solidarność" - podkreślił.

Duda poinformował, że w drugiej części obrad będą podejmowane decyzje "co dalej". "Na pewno - tak się umówiliśmy z panem premierem Morawieckim, że jeżeli będą jakiekolwiek wątpliwości, będzie spotkanie w Warszawie (...) z panem premierem" - dodał.

"Jedno mogę powiedzieć. Jako szef Solidarności, jako cała Solidarność wspieramy rząd z poziomu Komisji Europejskiej jeżeli chodzi o tzw. religię klimatyczną" - powiedział szef Solidarności. Przekazał, że znów wystąpił do szefowej KE o zawieszenie systemu ETS.

"Jestem przekonany, że kolejne spotkanie już z panem premierem, a także na pewno z państwem ministrami zaowocuje tym, że Solidarność nie będzie musiała wyjść na ulicę" - dodał.