Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Jak się oddycha w Czarnym Dunajcu?

Rozpoczęliśmy drugi etap akcji "Małopolska bez smogu", którą organizuje Radio Kraków wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym oraz EkoMałopolską. Przenośne pyłomierze od środy badają jakość powietrza w Czarnym Dunajcu oraz w Nowym Targu.

Kamil Czainski, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej

Dziś w Czarnym Dunajcu było całkiem nieźle. Na mapie utrzymywał się zielony kolor. Ale ten obecny dobry stan powietrza to wyłącznie kwestia pogody - wyjaśnia Marcin Ratułowski, wójt gminy Czarny Dunajec.

U nas zdecydowanie większość właścicieli posiada własne lasy, mamy ogromną wspólnotę leśną, z której właściciele i współwłaściciele czerpią drewno, więc u nas zdecydowana większość opala swoje domostwa drewnem. Drugim podstawowym środkiem jest węgiel.

Nie bez znaczenia jest także położenie gminy w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Różnie bywa także ze świadomością mieszkańców.

Czasami jest mgła no i wiadomo… Jak jest gęste powietrze, to wtedy szczypie w oczy. Dawno ludzie palili byle czym i smogu nie było. No czym ludzie mają palić? Nie ma smogu, tu nie ma takich kominów.

W lipcu radni gminy Czarny Dunajec przyjęli uchwałę antysmogową, a od września działa gminny program pomocowy na wymianę źródeł ciepła - mówi Mariusz Hajduk, kierownik gminnego referatu geodezji i ochrony środowiska.

Wnioski złożyło 59 osób i kwota, jaką wydatkowaliśmy, to 283 tysiące złotych, tak że bardzo szybko mieszkańcy rozpoczęli realizację tych działań i jesteśmy bardzo zadowoleni z tego pierwszego etapu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy realizować ten program, będzie zdecydowanie więcej czasu na jego realizację, bo planujemy w lutym rozpocząć nabór wniosków. Mieszkańcy będą mieć czas do końca października, by zrealizować tę inwestycję.

Na terenie gminy pozostaje ciągle do wymiany 2,5 tysiąca kopciuchów. W wypełnianiu wniosków o dotację na nowy piec pomagają zatrudnieni w urzędzie ekodoradcy. Na tym stanowisku pracują obecnie Paulina Kowalczyk oraz Agnieszka Kościelniak:

Samo przygotowanie się do przyjścia tutaj do urzędu, żeby przygotować sobie informacje, które są potrzebne do złożenia wniosku, to 19, 15 minut na wyciągnięcie informacji z dokumentów na temat numeru działek, przygotowania numeru konta bankowego. To nie zajmuje dużo czasu, chyba że są sytuacje, kiedy są jakieś nieuregulowane sprawy.

Co ważne, gminny program pomocowy nie wyklucza możliwości korzystania z programu "Czyste powietrze". Najubożsi mieszkańcy mogą uzyskać nawet 100% finansowania.

W tym roku gmina zorganizowała także dwie akcje edukacyjne na rzecz poprawy powietrza - dodaje Monika Zwijacz z gminnego referatu geodezji i ochrony środowiska.

Były to spotkania z mieszkańcami, cieszyły się sporym powodzeniem. Dodatkowo akcja edukacyjna w szkołach.

 

Harmonogram akcji „Małopolska bez smogu”:

- 12.11 do 23.11: pomiary jakości powietrza w Mogilanach i Czernichowie

- 24.11 do 6.12: pomiary jakości powietrza w Czarnym Dunajcu (pyłomierz) i Nowym Targu (pyłomierz + mobilny model płuc)

- 7.12 do 20.12: pomiary jakości powietrza w Krynicy-Zdroju (pyłomierz) i Piwnicznej-Zdroju (pyłomierz + mobilny model płuc).

- 20 grudnia - debata podsumowująca akcję.

Organizatorzy akcji:

RK_logo.jpg (80 KB)

logo.png (22 KB)

Partner główny:

Logo_EKO_H-rgb.png (61 KB)

Akcja prowadzona we współpracy z gminami: Mogilany, Czernichów, Miasto Nowy Targ, Czarny Dunajec, Krynica-Zdrój i Piwniczna-Zdrój.

Tematy:
Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię