Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Fasiągi z Morskiego Oka okazały się cięższe o 250 kg. Będą zmiany?

  • Podhale
  • date_range Czwartek, 2014.10.23 12:39 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:45 )
Specjaliści pod nadzorem TPN i ekologów ustalali, czy konie wożące turystów fasiągami nie są przeciążone. Najpierw dokładnie ważono ciężar każdego wozu konnego a potem, już za pomocą specjalnych urządzeń, sprawdzano, jakim obciążeniem dla zwierząt jest fasiąg z dwunastoma pasażerami podczas jazdy pod górę.

fot: Przemysław Bolechowski

Posłuchaj o badaniach
Morskie Oko: badania koni i wozów

Daniel Lisowicz z firmy, która przeprowadza pomiary, zapewnia, że wyniki będą dokładne i nie ma już mowy o jakiejkolwiek pomyłce. "Wykonaliśmy już pomiar trzech wozów przy użyciu czterech wag płytowych. Teraz jest montowany przyrząd, który pokaże siłę pociągową koni. Na podstawie próbek opracujemy całą ekspertyzę" - mówi Lisowicz.

"798 kilogramów. Fiakrzy podawali wagę wozu jako 540 kilogramów. Dla takiej wagi robiliśmy nasze badania. Nas te badania nie zaskoczyły. O te pomiary prosiliśmy od kilku lat. Sądziliśmy, że ta waga wynosi dużo więcej" - mówi Anna Plaszczyk z Fundacji VIVA.

Wszystko wskazuje więc na to, że fasiągi, którymi wożeni są turyści do Morskiego Oka, są cięższe, niż wcześniej zakładano. To oznacza, że najprawdopodobniej już niebawem do wozów będzie mogła wejść mniejsza niż obecnie liczba pasażerów. Jak na razie każdym fasiągiem na trasie do Morskiego Oka maksymalnie może podróżować 12 osób.

Czas trwają także badania obciążenia koni pracujących w Tatrach. Te wyniki specjaliści opracują i podadzą do publicznej wiadomości znacznie później.

 

 

(Przemysław Bolechowski/ko)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię