Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Będzie skarga na decyzję prokuratury ws. sądeckich krzyży

  • Nowy Sącz
  • date_range Piątek, 2013.11.29 11:21 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:03 )
Skargę złoży Ryszard Nowak z Komitetu Obrony Przed Sektami. Był on także autorem jednego z dwóch doniesień w tej sprawie do prokuratury, drugie złożył senator PiS Stanisław Kogut.

fot. Bartosz Niemiec

Posłuchaj Ryszarda Nowaka z Komitetu Obrony Przed Sektami
Nowy Sącz: kontrowersyjne krzyże na ul. Pijarskiej

Przypomnijmy, Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu przesłuchała sądeckiego artystę Alberta Załuskiego autora kontrowersyjnej instalacji artystycznej. Chodzi o postać ukrzyżowanego Chrystusa, który zamiast głowy miał glob, a u jego rąk i stóp wiszą butelki napełnione krwią. Następnie prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie kontrowersyjnej instalacji z krucyfiksem na jednej z kamienic w Nowym Sączu. Artysta Albert Załuski na zewnętrznych oknach swojego mieszkania zamieścił cztery postacie przypominające Jezusa Ukrzyżowanego. Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą.

Zebrane dowody nie wykazały, że doszło do obrazy uczuć religijnych - powiedział prokurator Waldemar Kriger.

Sądecki malarz, Albert Załuski, na oknach swojego mieszkania zamieścił wizerunki postaci ukrzyżowanego Chrystusa, na których zamiast głowy jest globus, a przy dłoniach i nogach wiszą butelki, do których spływa krew. - Nie wiem, co artysta chciał przez to powiedzieć, ale praca na pewno daje do myślenia – mówi Radiu Kraków Leszek Mądzik, dyrektor Teatru Scena Plastyczna w Lublinie.

Instalacja została zdjęta z okien mieszkania Załuskiego kilka tygodni temu, po skardze senatora Stanisława Koguta, który uznał, ze obraża ona jego uczucia religijne. Sądecka Prokuratura Rejonowa przejęła wtedy zabezpieczone przez policję dzieło sądeckiego artysty Alberta Załuskiego. Postaci ukrzyżowanego Chrystusa wzbudziły w Nowym Sączu wiele kontrowersji.
Krzyże na oknach przy ulicy Pijarskiej to forma ewangelizacji - uważa natomiast nowosądecki rzeźbiarz prof. Andrzej Szarek. Niektórzy przechodnie uważają, że przedstawienie w ten sposób Chrystusa jest niestosowne. W tym przekazie artystycznym nie ma nic wulgarnego, on nie szokuje, mamy tutaj do czynienia z symbolami świata - przekonuje Radio Kraków prof. Andrzej Szarek.[

Posłuchaj: 

]


(Sławomir Wrona, Joanna Porębska, jg)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię