Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Skarb w olkuskich lasach. Unikatowa siekierka z brązu

  • Natalia Feluś
  • date_range Piątek, 2023.05.05 10:46 ( Edytowany Piątek, 2023.05.05 12:12 )
Bractwo Kopackie z Olkusza - grupa kilkunastu osób - przeczesuje pobliskie lasy szukając cennych, zabytkowych rzeczy. Na początku głównym założeniem grupy było poszukiwanie śladów dawnego górnictwa i hutnictwa na ziemi olkuskiej. Określenie ich jako poszukiwaczy skarbu nie jest przesadą, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę znaleziony ostatnio przez Krzysztofa Kasprzyka przedmiot.

fot: Franciszek Rozmus, Bractwo Kopackie

posłuchaj materiału Natalii Feluś

To najprawdopodobniej siekierka z brązu, o czym świadczy nalot i kolor. Podobną siekierkę znaleziono w 1914 roku w Odrze - teraz jest w muzeum w Szczecinie.

Początkowo nic nie wskazywało, że znalezisko jest tak stare i cenne. Oblepiony gliną przedmiot wyglądał jak fragment rolniczego narzędzia. Dopiero po delikatnym ściągnięciu brudu okazało się, jak niezwykłą rzecz wykopano. Teraz zostanie zgłoszona do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Fachowcy z Krakowa po profesjonalnym oczyszczeniu i zakonserwowaniu będą mogli dokładnie zdatować przedmiot.

Bractwo Kopackie, porównując podobne znaleziska z Polski, twierdzi, że trafiło na coś absolutnie wyjątkowego. To tylko zachęca do dalszych poszukiwań.

fot: Natalia Feluś

fot: Natalia Feluś

fot: Franciszek Rozmus, Bractwo Kopackie

fot: Franciszek Rozmus, Bractwo Kopackie

Autor:
Natalia Feluś

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię