O reelekcję ubiegać się będzie obecnie urzędujący prezydent – Janusz Chwierut startujący z własnego komitetu. Od lat członek Platformy Obywatelskiej, poseł V kadencji Sejmu w latach 2007-2011 z ramienia PO i właśnie ze strony Koalicji Obywatelskiej uzyskał obecnie oficjalne poparcie w nadchodzących wyborach samorządowych. Miastem Oświęcim Chwierut rządzi od listopada 2014 roku, kiedy objął tę funkcję w wyniku wygranej w pierwszej turze wyborów samorządowych. Wcześniej, od 2011 roku pełnił obowiązki prezydenta Oświęcimia w zastępstwie za swojego kontrkandydata, z którym przegrał walkę o fotel włodarza miasta w 2010 roku. Jednak ówczesny zwycięzca Jacek Grosser z uwagi na stan zdrowia nie mógł objąć stanowiska prezydenta.

W tegorocznych wyborach na prezydenta Oświęcimia startuje Jakub Przewoźnik, kandydat na ten urząd z list Prawa i Sprawiedliwości. Premier Beata Szydło osobiście rekomendowała kandydaturę obecnego radnego miejskiego w wyborach na urząd prezydenta miasta Oświęcimia podczas konferencji zwołanej na Rynku Głównym. Z polityką lokalną Przewoźnik związany jest od 2006 roku, kiedy to zakładał Forum Młodych PiS powiatu oświęcimskiego. Był również pełnomocnikiem oraz sekretarzem Komitetu Terenowego PiS w Oświęcimiu.

O najwyższy urząd w mieście Oświęcimiu powalczy także Renata Fijałkowska z komitetu Oświęcim Miasto Perspektyw, jedyna kobieta spośród czworga kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta. Obecnie jest kierownikiem Zespołu Zamiejscowego w Oświęcimiu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Kolejnym kandydatem w walce o fotel prezydenta Oświęcimia jest Maciej Klima reprezentujący największy niepartyjny w powiecie oświęcimskim Komitet Wyborczy Wyborców Koalicji Obywatelsko-Samorządowej 2018 (KOS 2018). Członek partii Polskie Stronnictwo Ludowe.

Debata rozpocznie się na auli Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu o godzinie 18.05. Do posłuchania na żywo na antenie Radia Kraków oraz do obejrzenia w internecie.