Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Powiat olkuski - omijane zagłębie czystego powietrza

Najmniej pochodnych siarki, pyłu zawieszonego czy benzoalfapirenu - powiat olkuski może pochwalić się jednym z lepszych, o ile nie najlepszym powietrzem w Małopolsce. W połączeniu z licznymi zabytkami i pięknymi krajobrazami Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej okolice Olkusza powinny być jednym z najbardziej popularnych celów na wypady weekendowe dla krakowian. Mieszkańcy stolicy Małopolski uparcie kierują się jednak na południe. "Jesteśmy w województwie traktowani jak niechciane dziecko" - przekonują władze powiatu.

Fot. Karol Piłka

Materiał Karola Surówki
Olkusz - rynek po remoncie
Olkuskie zdjęcia pana Karola Piłki

Wzgórza i skały Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, pośród nich kilkusetletnie bazyliki i kamienice. Oprócz tego pozostałości po kopalniach srebra króla Kazimierza i budowane podziemne muzeum w Olkuszu - a to wszystko otoczone powietrzem, którego Podhale mogłoby tylko pozazdrościć: - Widać po naszych stacjach monitoringowych, że Olkusz ma stosunkowo powietrze jedno z lepszych w Małopolsce, obok  Wysowej i powiatu gorlickiego. Faktycznie, w momencie kiedy w całej Małopolsce mamy przekroczenia, tych zanieczyszczeń w okolicach Olkusza jest dużo mniej - mówi Paweł Ciećko, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i dodaje - Olkusz zawdzięcza to wysokiemu położeniu i dobrej gospodarce odpadami mieszkańców.

Czyste powietrze w połączeniu z pięknymi okolicami i licznymi zabytkami (m.in. bazylika św. Andrzeja w Olkuszu czy rynek w Wolbromiu) powinny teoretycznie wystarczyć, by powiat olkuski był jednym z czołowych regionów turystycznych Małopolski. Do tego miana okolicom Olkusza jednak daleko.

- W Małopolsce czujemy się trochę jak niechciane dziecko... Zresztą Olkusz zawsze był takim niechcianym dzieckiem. Najpierw województwa krakowskiego, później katowickiego a teraz Małopolski. Nasz region dziś to Kraków i południe. Nas na mapie nie ma. Kilka dni temu został przyjęty kontrakt terytorialny, w którym Olkusz został całkowicie pominięty. Musimy, jako lokalni politycy, zacząć pracować i powiedzieć: "Halo! Jesteśmy 30 kilometrów od was! Pamiętajcie, że Olkusz też tutaj jest i też chciałby w Małopolsce coś znaczyć". Na razie czujemy się troszkę osieroceni - mówi wicestarosta powiatu Olkuskiego Paweł Piasny.

To "osierocenie" odczuwają też mieszkańcy, które przekonują że do Olkusza nie przyjeżdżają turyści i inwestorzy, a co za tym idzie: nie ma pracy - widać to po młodzieży, która całymi dniami bez sensu przesiaduje na Rynku - powiedziała w rozmowie z Radiem Kraków jednak z mieszkanek Olkusza.

Kandydaci do rady powiatu muszą więc olkuszanom obiecać co najmniej dwie rzeczy: po pierwsze inwestorów i pracę, po drugie - promowanie Olkusza w Krakowie. Niewykluczone, że hasłem reklamowym tego powiatu w stolicy Małopolski będzie: "Ucieknij przez smogiem do Olkusza". Inwestorów tymczasem przyciągać ma autostrada A4 i planowana A1.

Zdaniem władz powiatu o przybliżenie Olkusza do Krakowa powinni zawalczyć nie tylko olkuszanie, ale też władze województwa w Krakowie. W 1999 roku powiat olkuski "przeszedł" bowiem od województwa katowickiego do Małopolski. - Chcemy, by udowodniono nam, że była to dla nas korzystna zmiana. Może narażę się Krakusom mówiąc to, ale na razie taki wniosek się nie nasuwa - mówi wicestarosta Piasny.

Olkusz wyborczo

W Olkuszu zarejestrowanych zostało w sumie 36 komitetów, w tym 7 o zasięgu wojewódzkim.


KOMITETY O ZASIĘGU WOJEWÓDZKIM
Komitety o zasięgu wojewódzkim to te, które zgłaszają kandydatów na burmistrzów miast, do wszystkich rad gmin w powiecie, do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego.
Komitet Wyborczy Porozumienie Społeczne
Komitet Wyborczy Wyborców Wspólnota Samorządowa Ziemi Olkuskiej
Komitet Wyborczy Wyborców Samorząd OdNowa
Komitet Wyborczy Wyborców Gospodarny Samorząd
Komitet Wyborczy Wyborców Stowarzyszenie Orbita
KWW Młodzieży Ziemi Olkuskiej

Komitety lokalne (obejmujące jedną gminę)


Klucze
Tu zarejestrowanych zostało najwięcej komitetów i zapowiada się najostrzejsza walka. Gmina ta od lat boryka się z problemem braku miejsc pracy i niedoinwestowaniem infrastrukturalnym.

KWW Tadeusza Raka  
KWW Małgorzaty Kocjan
KWW Mariana Chrupka
KWW Razem = Dalej
KWW "Nasza Wspólna Sprawa"
KWW Wspólnie i Razem
KWW - Dwie Wioski Wspólny Cel
KWW - Bratnie Wsie Wspólny Cel
KWW Marka Walnika Służba Gminie
KWW Postaw Na Młodych
KWW Iwony Walnik
KWW "Jaroszowiec dla Wszystkich"
KWW Ziemia Bydlińska


Bukowno
KWW Nam nie jest wszystko jedno
KWW Magdaleny Misztal -Piasny
KWW Mirosława Gajdziszewskiego
KWW Wiesławy Czerwiec
KWW Wspólnota Gruntowa Bukowno


Bolesław
KWW Krzykawa Jutra
KWW Krzysztofa Romańczaka
KWW Wspólnota Gruntowa Podlipie


Trzyciąż
KWW Mariana Kieczyńskiego
KWW Razem Porąbka
KWW Przyjazna Gmina Trzyciąż


Olkusz
KWW Słowiki
KWW Razem dla Olkusza
KWW Wiesław Cader
KWW Roman Piaśnik - Wybierzmy Zmiany
KWW Wojciecha Blocha


Wolbrom
Tu powstał tylko jeden lokalny komitet - KWW Eweliny Owczarskiej. Zawalczy z ogólnopowiatowymi komitetami, rywalizacja może więc być trudna.

 

 

 

Karol Surówka

Olkuskie podziemia
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię