Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Mieszkańcy Balina w sołtysówce walczą z nudą - bez alkoholu, przy szachach i herbacie

  • Natalia Feluś
  • date_range Wtorek, 2023.11.28 13:43 ( Edytowany Wtorek, 2023.11.28 14:34 )
Sołtys Balina, wsi położonej w gminie Chrzanów, zaprosił na cotygodniowe spotkania ludzi, którzy z braku zajęć sięgali po alkohol. Najpierw bezskutecznie szukał dla nich wsparcia w instytucjach, w końcu wziął sprawy w swoje ręce. Otworzył sołtysówkę, kupił karty i szachy. Z tygodnia na tydzień zaczęły pojawiać się nowe osoby szukające towarzystwa i sposobu na pokonanie nudy.

Fot. Natalia Feluś

Posłuchaj materiału Natalii Feluś

Sołtysówka we wsi Balin w gminie Chrzanów jest otwarta dla wszystkich mieszkańców. Tak zwana "grupa przystankowa" - spotykająca się pod wiatą autobusową, nie raz z puszką piwa w ręku - staraniami sołtysa Balina powoli odchodzi od dotychczasowych posiedzeń na przystankach. Przenosi się właśnie do sołtysówki. Warunek jest jeden - brak alkoholu. Uczestnicy spotkań mają być trzeźwi. Michał Kłyk, gospodarz wsi podkreśla, że wszyscy mieszkańcy zasługują na jego uwagę, dlatego dla tych potrzebujących wsparcia wymyślił sposób na zabicie nudy i być może nałogu.

Rozmowy przy ciepłej herbacie i cieście toczą się na różne tematy. Jeśli nas będzie więcej, to przeniesiemy się do większego pomieszczenia, na razie spotykamy się w sześć osób, warunek jest taki, że wszyscy muszą być trzeźwi

- mówi sołtys Michał Kłyk.

Nowe rozdanie jak nowa szansa na lepsze jutro. Sołtys angażuje uczestników spotkań w przygotowania wspólnych imprez we wsi, jak nadchodzącego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Wieść o spotkaniach niesie się pocztą pantoflową, dzięki czemu każdego tygodnia balińska sołtysówka jest pełna.

Autor:
Natalia Feluś

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię