Największa zbiórka w Krakowie prowadzona jest na stadionie Wisły. Na dary dla mieszkańców Lwowa, które jest miastem partnerskim stolicy Małopolski, przygotowano tam duży magazyn i kontenery, które są już niemal pełne. Krakowianie przynoszą żywność z długim terminem przydatności, ubrania, środki czystości koce i śpiwory.

Zbiórka dla Lwowa!

Dobrze, że chociaż w ten sposób możemy pomóc. Jesteśmy tak blisko, część z nas ma tam rodziny, przyjaciół. Trzeba jakoś zmazać ten międzynarodowy wstyd.

- mówią krakowianie, którzy przed stadion Wisły często przyjeżdżają samochodami wypełniony po brzegi darami.

Radio Kraków włączyło się w zbiórkę organizowaną przez miasto dla mieszkańców Lwowa. Dary można przynosić do naszej siedziby przy alei Słowackiego 22.

Solidarni z Ukrainą - zbiórka darów w Radiu Kraków


Związek Ukraińców w Polsce oddział Kraków prowadzi zbiórki leków między innymi w cerkwi grekokatolickiej przy ul. Wiślnej. Lista medykamentów jest dostępna na stronie internetowej związku.

Potrzebujemy też wolontariuszy. Zapraszamy chętnych, którzy chcą pomóc, do kawiarni Nić, która znajduje się na ulicy Sławkowskiej. Rozmawiamy też ze szpitalami, wszystkie duże szpitale się przygotowują i tam też będą potrzebni wolontariusze

- mówi Andrij Olijnik przewodniczący krakowskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce.

Zakopane organizuje pomoc dla ukraińskiego miasta StryjJeśli chodzi o miejsca dla uchodźców, to tylko Kraków przygotował ich prawie 20 tys. głównie w akademikach i internatach  Przybywa też prywatnych osób, które chcą przyjąć rodziny z Ukrainy.


Wszystkie takie osoby prosimy o kontaktowanie się z nami. Przygotowaliśmy mail - [email protected]

- mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zgłoszenia w sprawie bazy noclegowej dla uchodźców z Ukrainy


Osoby, które chcą przyjąć Ukraińców, w zgłoszeniu do urzędu wojewódzkiego powinny podać między innymi adres mieszkania, czy liczbę osób, które mogą się w nim zatrzymać.