- A
- A
- A
Teatr Nowy wraca do ZSRR
Spektakl „Wysocki. Powrót do ZSRR” w Teatrze Nowym to historia ledendarnego rosyjskiego barda Włodzimierza WysockiegoNiebezpieczne związki - tak pewnie można określić fascynacje Teatru Nowego Rosją, a czasem nawet i Związkiem Radzieckim. I można by się nad tymi fascynacjami zafrasować. Ale można także im ulec, po przecież rosyjskość, czy rosyjski duch w Teatrze Nowym w Krakowie to przede wszystkim Czechow i genialne przedstawienie zat. "Griga" ( którego jak głosi legenda sponsorem i mecenasem był sam Edward Linde Lubaszenko).
To także podtmodernistyczny Jerofiejew z jego "Encyklopedią rosyjskiej duszy" - opowieścią o współczesnej Rosji, ale przede wszystkim o fascynacji, strachu, uwielbieniu i nienawiści, a więc o uczuciach, których - szczególnie w Polsce - od wieków wobec Rosji doświadczamy.
Najnowszy spektakl Teatru Nowego to „Wysocki. Powrót do ZSRR” - historia tytułowego Włodzimierza Wysockiego, słynnego radzieckiego barda, ale i morfinisty i alkoholika, który na co dzień zmagał się w sowietach z władzą i bezpieką.
Muzyczne widowisko oparte zostało na zapiskach żony Wysockiego, francuskiej aktorki Mariny Vlady "Przerwany lot", na poezji m.in Włodzimierza Majakowskiego, oraz na listach przyjaciół artysty. To przygnębiający obraz człowieka uwikłanego w swoje czasy, ale także pogrążonego w niszczącym nałogu. To uzależnienie staje się tutaj metaforą opresyjnego systemu.
Autorem scenariusza, reżyserem i wykonawcą songów Wysockiego jest Piotr Sieklucki. Sieklucki w roli Wysockiego jest przekonywujący, choć nieidentyczny. Ale to podkreśla tylko uniwersalność jego tekstów, ich odważne, antytotalitarne przesłanie. Kiedy Sieklucki recytuje słynny wiersz Majakowskiego "Lenin", z niezapomnianymi strofami o "jaśniejącym słowie partia" naprawdę nie wiadomo, czy się śmiać czy płakać.
Ale przesłanie spektaklu nie budzi wątpliwości - mieści się pomiędzy mocną wypowiedzią o totalitarnych zapędach Rosji, a wzruszajacą modliwą Bułata Okudżawy "Dopóki ziemia kręci się". No i jest jeszcze niespodzianka w przedstawieniu - sam Edward Linde Lubaszenko, polski aktor, który wychował się w Związku Radzieckim i nie mało wie na temat meandrów rosyjskiej duszy.
W Kole Kultury we wtorek 11 marca goście - Edward Linde Lubaszenko i Piotr Sieklucki.
Justyna Nowicka
„Wysocki. Powrót do ZSRR”
Scenariusz i reżyseria: Piotr Sieklucki
Muzyka na żywo: Paweł Harańczyk
Obsada: Edward Linde-Lubaszenko i Piotr Sieklucki
Premiera: 8 marca 2014 roku, g. 19:15, Teatr Nowy w Krakowie
Kolejne spektakle: 5.04.2014r., 01.05.2014r., g. 19:15
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:08
65 tysięcy kasków dla dzieci. Ogólnopolska akcja rozpoczęła się w Krakowie
-
20:40
Zobaczcie, jak tańczą Krakowianie! Potańcówka na Plantach z Radiem Kraków i Krakowskim Forum Kultury
-
17:12
Nawet 40 stopni w Małopolsce. Służby w gotowości przed falą upałów
-
17:06
Prof. Konopczyński: "Szkoła powinna uczyć życia wśród ludzi, nie tylko przekazywać wiedzę"
-
16:06
Seria wypadków w Małopolsce. Jedna osoba nie żyje
-
15:40
Kracik, Gibała i wybory w Krakowie. Politolog: „Oczy całej Polski mogą być zwrócone na Kraków”
-
15:25
Skąd zmiana terminu budowy metra w Krakowie? Stanisław Kracik: koniec kampanii życzeniowej
-
14:45
Krakowski Festiwal Komiksu w nowej odsłonie
-
14:16
Fundacja Akcja dla Dzikich Zwierząt świętuje 13 lat i zaprasza na "Dziki Fest"
-
14:10
Wybrzuszone szyny, złamane pantografy. Utrudnienia dla pasażerów
-
13:52
Lato daje popalić!
-
13:31
Sinéad O’Connor tak, jak i Kora w zwierciadle rewelacyjnej Katarzyny Chlebny. "To nie jest spektakl o Kościele"
-
13:25
Pobicie pacjenta w krakowskim szpitalu. Dwóch ochroniarzy odsuniętych od pracy
-
12:24
Skąd bierze się niechęć do Ukraińców? Badanie pokazuje, że Wołyń to tylko część problemu
-
12:21
Fala upałów pokrzyżowała plany. MPK przekłada paradę historycznych tramwajów
-
12:00
Pętla zadłużenia to nie wyrok - rozmowa z ekspertką finansową
-
11:25
Serial "Bait". Kto może zostać Jamesem Bondem?
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 2. - Powojenny Kraków leczy rany
-
15:05
Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze