Przed nami kolejna edycja Marki Radia Kraków. Złożone z krakowskich krytyków jury pod przewodnictwem Justyny Nowickiej wybierze dziś kulturalne wydarzenie października.

Mocne uderzenie proponują krakowskie muzea, teatry i galerie.

W Muzeum Sztuki Wspołczesnej Mocak aż 4 nowe wystawy .Największa z nich to "Kolaż z łasiczką" - pierwsza w Polsce tak duża monograficzna prezentacja prac jednego z najwybitniejszych czeskich artystów Jiřiego Kolářa.

Z kolei "Uwolnieni szaleńcy… Europejskie festiwale Fluxusu w latach 1962–1977" - to prezentacja przygotowana z okazji 50. rocznicy powstania międzynarodowej sieci artystów Fluxus. Można na niej "powtórzyć" akcje Fluxusu, m.in. wziąć udział w tworzeniu absurdalnych instalacji lub dokonać nietypowych pomiarów ciała.


Być może jednak nie poddamy się szalonemu żywiołowi Fluxusu, i zatoniemy w hipnotyzujących abstrakcjach Wojciecha Fangora w Muzeum Narodowym. Czyżby Muzeum Narodowe miało szansę na trzecią Markę Radia Kraków? Wszystko jest możliwe...

Wśród wystaw moją faworytką jest skromna, w porównaniu z muzealnymi, prezentacja w galerii Zderzak. To nieprawdopodobne, ale jest w przestrzeni sztuki możliwe spotkanie Bogini Nieodpowiedzialności ze Nowoczesnym Orfeuszem czyli Jadwigi Maziarskiej z
Andrzejem Wróblewskim. Wystawa skromna, szlachetna i piękna. Bez efekciarstwa, nie efekciarstwo dla obojga artystów byłoby po prostu wulgarne.

Od wulgarności nie jest wolny głośny spektakl w Starym Teatrze "Paw Królowej" wg. Masłowskiej. To politycznie niepoprawne, mocne i efektowane przedstawienie, operujące współczesnym językiem. Z reminiscencji może z nim konkurować jedynie Stelark, artysta z trzecim uchem, ktry tak wzburzył naszych użytkowiników fejsbuka.

I na koniec, choć być może to właśnie będzie nasz werdykt, Festiwal Josepha Conrada. Tydzień spotkań z literaturą o niezwykłej intensywności i temperaturze. Z Orhanem Pamukiem byliśmy w Muzeum Niewinności w Stambule, także w Radiu Kraków, z Jackiem Dehnelem zanurzyliśmy się w mrokach wyobraźni Goi, a na spotkanie z Zygmuntem Baumanem po prostu nie udało nam się wejść - takie wielkie było zainteresowanie myślą polksiego socjologa.

"Marka Radia Kraków, czyli "wiemy, co dobre". Dla zwycięzcy - kampania reklamowa na naszej antenie. Zapraszamy do Koła Kultury we wtorek 6 listopada po 21.00.

Markę Radia Kraków przyznaje jury w składzie: Justyna Nowicka (Radio Kraków), Joanna Targoń ("Gazeta Wyborcza"), Magdalena Huzarska-Szumiec ("Gazeta Krakowska"), Łukasz Gazur ("Dziennika Polski")oraz Krzysztof Glondys (Telewizja Kraków).