"Ku nowej filozofii dziedzictwa" - książka gromadzaca artykuły i eseje profesora Andrzeja Tomaszewskiego, wydana nakładem MCK, inaguruje serię wydawniczą poświeconą poszukiwaniom nowej filozofii dziedzictwa.Profesor Andrzej Tomaszewski to jedna z najbardziej rozpoznawalnych w świecie osobistości polskiej ochrony i konserwacji zabytków przełomu XX i XXI wieku. Przez całe życie związany z Warszawą – miastem tak ciężko doświadczonym przez los – nie tylko nie uległ nacjonalizmowi kulturowemu charakterystycznemu dla Europy Środkowej, ale stał się powszechnie szanowanym budowniczym mostów – prawdziwym pontifeksem.

" Mam nadzieję, że książka ta stanowić będzie znakomity zaczyn kolejnych debat i refleksji nad fascynującym pytaniem o przyszłość naszej przeszłości " - mówi prof. Jacek Purchla, dyrektor MCK. " Tą ksiązką utrwalamy pamięć o naszym Przyjacielu. Centrum pozostanie na zawsze krakowskim domem Profesora. Nie tylko przez naszą pamięć. Także dlatego, ze jesteśmy depozytariuszami biblioteki Andrzeja Tomaszewskiego " - dodaje prof. J.PurchlaKolejna publikacja z tej serii ukaże sie w czerwcu br. Będzie to pierwsza przełożona na polski publikacja autorstwa prof. Josepha Rykwerta, swiatowej sławy historyka sztuki i krtyka architektury polskiego pochodzenia, profesora uniwersytetów w Essex i Cambridge, obecnie profesora emerytowanego University of Pensylvania, visiting profesor wielu uczelni na swiecie.

"Powab miejsca" (The Seduction of Place) jest jedna z najważniejszych prac w jego dorobku, erudycyjnym wykładem dziejów relacji człowieka i miasta przesledzonych od starożytności i doprowadzonych do czasów nam współczesnych.