Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nagroda Wyki dla Franaszka ZDJĘCIA.

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2013.01.18 09:25 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:53 )
Autor biografii Czesława Miłosza odebrał dziś nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.

fot. Paweł Krawczyk

Andrzej Franaszek odbiera nagrodę im Kazimierza Wyki w sali obrad krakowskiego magistratu/ fot. Paweł Krawczyk

Tegorocznym laureatem nagrody im. Kazimierza Wyki został Andrzej Franaszek, autor biografii Czesława Miłosza, literaturoznawca i krytyk związany z redakcją "Tygodnika Powszechnego". Biografia Czesława Miłosza jego autorstwa to zarazem barwny portret jednego z największych twórców XX wieku, ale i przekrój historii tego stulecia.


fot. Paweł Krawczyk
Podczas uroczystości Marian Stala - krytyk i historyk literatury mówił o rożnych wcieleniach Franszka: tego, który pisze, analizuje i komentuje, w radiu i telewizji. Stala przypomniał, że laureat nagrody im. Kazimierza Wyki 10 lat poświęcił życiorysowi Czesława Milosza, czego efektem była 950 stronicowa książka. "To przedsięwzięcie wymagało pokory, odwagi, cierpliwości i dociekliwości - tego wszystkiego nie zabrakło Franaszkowi." - argumentował podczas wystąpienia Stala. Nagrodę przyznało jury pod przewodnictwem Jana Pieszczachowicza.

Prezydent Jacek Majchrowski wręczył laureatowi dyplom i czek na 20 tys. zł. Andrzej Franaszek po odebraniu nagrody stwierdził: "Towarzyszy mi poczucie przerażenia, że to inny Franaszek zasłużył na tę nagrodę.

Nagroda im. Prof. Kazimierza Wyki, przyznawana jest każdego roku wspólnie przez Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Prezydenta Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej. Nagroda została ustanowiona w 1980 roku, jest jedną z najważniejszych w tej dziedzinie nagród w Polsce. Poprzez tę nagrodę środowisko literackie Krakowa chce zachować pamięć o Kazimierzu Wyce, profesorze Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyku literatury, krytyku, eseiście i znawcy sztuki.

Przypomnijmy, fragmenty biografii Miłosza, które prezentowaliśmy w Radiu Kraków czytał Andrzej Franaszek, tegoroczny laureat nagrody Wyki. Teraz przygotowuje biografię Zbigniewa Herberta.

(Wojciech Musiał/ jg)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

1562648

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię