Jeden z najbardziej kontrowersyjnych polskich reżyserów, nowy dyrektor Starego Teatru sięga po powieść krakowskiego pisarza Wita Szostaka pt. "Dumanowski".

- W Dumanowskim prawda wciąż miesza się z fikcją, i to naprawdę jest fascynujące - mówi Jan Klata.

Po tradycyjnym "Weselu" Andrzeja Seweryna, tym razem RK proponuje projekt o eksperymentalnym charakterze. A wszystko z okazji jubileuszu 85.lecia naszej rozgłośni.

Akcja słuchowiska toczyć się będzie na antenie RK przez cały dzień - budując interakcję z kolejnymi, zmieniającymi się elementami programu. Premiera planowana jest na 11 listopada 2012 roku.

Mimo alternatywnej formuły, "Dumanowski" , tak jak "Wesele" Wyspiańskiego, to bardzo krakowska powieść. Jej autorem jest współczesny krakowski pisarz, a jej akcja toczy się...pod Wawelem.

- Ta książka stała na półce i zachwyciła nas tytułem DUMANOWSKI oraz imieniem i nazwiskiem autora WIT SZOSTAK - mówi autor adaptacji Sebastiann Majewski. - Obu panów nie znaliśmy, więc postanowiliśmy poznać - Dumanowskiego przez Szostaka i Szostaka przez Dumanowskiego. Nie wiedzieliśmy wtedy, że to dopiero początek niezwykłej przygody. Bo wraz z Dumanowskim i Szostakiem poznaliśmy niezwykłość polskiej i krakowskiej historii na przestrzeni 123 lat od roku 1795 do 1918. Poznaliśmy sensacyjne fakty z życia Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i marszałka Piłsudskiego. Wreszcie też dowiedzielśmy się, kim są świteźianki i co się działo na Kleparzu. Na tę przygodę z Dumanowskim i Szostakiem zapraszamy też słuchaczy Radia Kraków – Klata i Majewski.

„Dumanowski” to rodzaj alternatywnej historii Krakowa. To opowieść o bohaterze narodowym, który żyje przez 123 lata rozbiorów. Jest sowizdrzałem i dandysem, weteranem i dziennikarzem, partyzantem i politykiem, pustelnikiem i mężem stanu. Losy ludzi, którzy spotkają go na swej drodze, potoczą się zupełnie inaczej, niż w znanej nam historii: Mickiewicz zostanie biskupem, Słowacki bankierem a Czartoryski księciem Krakowa. Józafat Dumanowski stanie się bohaterem mitu, a liczni biografowie nigdy nie ustalą ostatecznej wersji jego życiorysu.

- Cieszę się, że zanim jeszcze Jan Klata obejmie fotel dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie, wyreżyseruje słuchowisko w Radiu Kraków – mówi Marcin Pulit, Redaktor Naczelny i Prezes Radia Kraków. - Choć reżyser na razie nie zdradza wszystkich swoich pomysłów, jedno jest pewne - formuła słuchowiska będzie zaskakująca. To projekt o eksperymentalnym charakterze. Spodziewamy się radiowego wydarzenia na miarę „Wojny światów” Orsona Wellesa. Efekt już 11 listopada na naszej antenie.

Jan Klata to jeden z najgłośniejszych polskich reżyserów. Słynie z kontrowersji, buduje teatr pełen efektów, mówiący do widza bardzo współczesnym językiem. 1 stycznia Jan Klata obejmie fotel dyrektora Starego Teatru.


"DUMANOWSKI
DOKUMENTY Z ODNALEZIONEJ BIOGRAFII
na podstawie powieści DUMANOWSKI Wita Szostaka

Radio Kraków, premiera 11 listopada

Partner Główny: