Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Drugi dzień 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego za nami

  • Tadeusz Marek
  • date_range Poniedziałek, 2024.05.27 19:45 ( Edytowany Poniedziałek, 2024.05.27 19:58 )
W Krakowie trwa wielkie święto filmu dokumentalnego, animowanego i krótkometrażowego. W Radiu Kraków doradzamy jak odnaleźć się w gąszczu programowych możliwości a także rozmawiamy z twórcami filmowymi z całego świata. Dziś gośćmi Radia Kraków byli: wyróżniony nagrodą Smok Smoków operator filmowy Jacek Petrycki a także twórcy eksperymentalnego filmu „Plan Petera”. Do festiwalowego studia zaprasza Tadeusz Marek.

Na zdjęciu od lewej: Tadeusz Marek (Radio Kraków) i Jacek Petrycki

Jak odnaleźć się na 64. Krakowskim Festiwalu Filmowym?

Kino Akademii Sztuk Pięknych, Kijów, Pod Barnami, Kika, Mikro i Paradox to te lokalizacje, w których do końca tygodnia odbywać się będą festiwalowe pokazy. Niemal dwieście tytułów, które trafiły do programu pogrupowane zostały w sekcje tematyczne. Wśród nich: ekologia, taniec, kobieta czy społeczność LGBTQ+. W porannej relacji Tadeusz Marek kreśli festiwalową mapę a także opowiada o dokumencie „Lily” Sylwii Rosak a także o „Monogamii” Ohada Milsteina.

Posłuchaj porannej relacji festiwalowej Tadeusza Marka

Rozmowa z tegorocznym Smokiem Smoków – Jackiem Petryckim

Współpracował m.in. z Marcelem Łozińskim, Krzysztofem Kieślowskim czy Agnieszką Holland. W swoim dorobku ma ponad dwieście produkcji a jest to wynikiem takiego spojrzenia w kamerę, które wyczulone jest na najmniejsze drżenie rzeczywistości. Jacek Petrycki nie ukrywa, że silny „patriotyzm branżowy” – jak mówi, prowokuje w nim wielką radość, że honorowa nagroda Krakowskiego Festiwalu Filmowego po raz pierwszy w historii trafia w ręce operatora. O sztuce patrzenia na świat z Jackiem Petryckim rozmawia Tadeusz Marek.

Posłuchaj rozmowy Tadeusza Marka z Jackiem Petryckim

Festiwalowa rekomendacja kulturalna

„Baldiga – wyzwolone serce” Markusa Steina to pierwszy tytuł festiwalowych Rekomendacji Kulturalnych Radia Kraków. Dokument złożony z archiwaliów portretuje życie niemieckiego artysty wizualnego Jurgena Baldigi. Ten z kolei był wiernym portrecistą zachodnioberlińskiego środowiska queerowego w czasie epidemii AIDS. Sam zaś epidemii tej był ofiarą.

Klasyczne toposy utaplane w gejowskim queerze, któremu wówczas bliżej było do czarnej rozpaczy, niż do radosnej tęczy. Po pierwsze - w moim uznaniu - niezwykle to ważne, by z uwagą przyglądać się gejom przełomu lat 80. i 90. (zrobił to także na Polskim podwórku Żurawiecki w “Ojczyźnie moralnie czystej”). Lęk tamtych lat, społeczna banicja i powrót do terminologii takiej, jak “zaraza” czy “grupa ryzyka”, wynikający z nich chaos w zarządzaniu życiem seksualnym, w końcu chęć emancypacji istotnie wpłynęły na współczesne rozumienie gejowskiej tożsamości w dużej mierze zamoczone w post-epidemicznym resentymencie. “Baldiga” ten świat przybliża i, mimo ograniczeń związanych z narracją opartą na archiwaliach, pozwala poczuć jego smak, zapach i erotyczny niepokój. A jest to świat wykreowany, tak, jak sam Jurgen jest bohaterem przez samego siebie wykreowanym. Jurgen nie istniałby bez queeru a berliński queer - jak się nam opowiada - bez Jurgena. Jestem pod wrażeniem, jak ładnie udało się połączyć autentyczną narrację zaczerpniętą z pamiętników, z fotografiami. To jak połączenie myśli i wzroku naszego bohatera - rzecz iście demiurgiczna, której zapewne sam Baldiga by się nie powstydził.

- pisze w recenzji dla Krakowskiego Festiwalu Filmowego Tadeusz Marek.

Kadr z filmu

Kadr z filmu "Baldiga - wyzwolone serce"

Posłuchaj rekomendacji Tadeusza Marka

"Plan Petera" czyli o niemożności życia w cywilizacji - spotkanie z twórcami na antenie Radia Kraków

"PLan Petera" Grzegorza Packa to jeden z najbardziej eksperymentalnych tytułów tegorocznego Konkursu Polskiego. Cierpiący na nietolerancję pola elektormagnetycznego protagonista skazany jest na swoiste wygnanie. Ekipa filmowa zaś w tych okolicznościach bohaterowi towarzyszy. Korzystając z w pełni analogowego sprzętu - wszak inny sprawiłby Peterowi cierpienie - filmowcy stworzyli poruszający esej socjologiczno-filozoficzny. Z Reżyserem Grzegorzem Packiem, operatorem Krystianem Matyskiem i producentką Moniką Braid rozmawia Tadeusz Marek.

Posłuchaj rozmowy Tadeusza Marka z twócami filmu "Plan Petera" Na zdjęciu od lewej: Krystian Matysek, Tadeusz Marek, Monika Braid, Grzegorz Pacek

Na zdjęciu od lewej: Krystian Matysek, Tadeusz Marek, Monika Braid, Grzegorz Pacek

Autor:
Tadeusz Marek

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię