- A
- A
- A
Boska Komedia funduje "oczyszczający rytuał teatru"
Od 4 do 13 grudnia w Krakowie gościmy najgłośniejsze spektakle sezonu i najważniejszych współczesnych reżyserów.Premierą „Nieznośnie długich objęć” w reżyserii Iwana Wyrypajewa rozpocznie się 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia. Przed nami 10 festiwalowych dni, 28 przedstawień, w tym 4 premiery, 14 spektakli konkursowych i 9 wyreżyserowanych przez młodych twórców.
„Nieznośnie długie objęcia” to najnowszy spektakl Iwana Wyrypajewa, który także napisał tekst dramatu. Akcja toczy się w Nowym Jorku i Berlinie, zobaczymy czwórkę bohaterów, z których troje przyjeżdża do Nowego Jorku z Europy w poszukiwaniu „lepszego” życia, jeden z nich jest rodowitym nowojorczykiem. Całej czwórce nie udaje się odnaleźć harmonii i szczęścia, których szukają, ich życie przekształca się w koszmar, gdy nagle z każdym z nich dzieje się coś niezwykłego. Wystąpią: Karolina Gruszka, Julia Wyszyńska, Maciej Buchwald i Dobromir Dymecki. Spektakl powstał w koprodukcji Festiwalu Boska Komedia z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, premierę zobaczymy 4 grudnia na scenie Narodowego Teatru Starego o godzinie 19:00. W sobotę 5 grudnia o godzinie 12:00 odbędzie się spotkanie z Iwanem Wyrypajewem w Centrum Festiwalowym w Bunkrze Sztuki.
W następne dni 5 i 6 grudnia kolejne premiery festiwalu: „Kalkstein/Czarne słońce” w reżyserii Joanny Grabowieckiej oraz „Wielcy inni: depresje. Szymborska, Rymkiewicz, Bielicka” w reżyserii Jacka Kozłowskiego. Obydwa spektakle powstały w odpowiedzi na postawione przez Bartosza Szydłowskiego, dyrektora artystycznego festiwalu, pytania wokół tematu Super Polish Hero: „Przy okazji zapowiedzi o nadchodzącej wojnie kulturowej, podziałach i radykalnie różnych postawach, chcemy o temacie polskiego superbohatera rozmawiać – tłumaczy Szydłowski. W Centrum Festiwalowym w Bunkrze Sztuki odbędzie się dodatkowo debata „Zapomniani bohaterowie”, w której wezmą udział Tadeusz Lubelski, Jacek Wakar, Przemysław Czapliński, Bogusław Deptuła, wstęp na nią jest wolny - 6 grudnia, godz. 12:00, Centrum Festiwalowe.
Najbardziej emocjonującą częścią festiwalu jest Konkurs Polski, w którym zagraniczni jurorzy wybierają najważniejsze przedstawienia sezonu i wyróżniają artystów w dziewięciu kategoriach. Główną nagrodę za przedstawienie w wysokości 50 tys. złotych, funduje Prezydenta Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski, a nagrody indywidualne dla twórców Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W tym roku o statuetki Boskiego Komedianta powalczą: „Francuzi” Krzysztofa Warlikowskiego, „Hamlet” Krzysztofa Garbaczewskiego, „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU” Moniki Strzępki, „Apokalipsa” Michała Borczucha, „Morfina” Eweliny Marciniak, „Męczennicy” Grzegorza Jarzyny, „Podróż zimowa” Pawła Miśkiewicza, „Kto się boi Virginii Woolf” Grzegorza Wiśniewskiego, „Hrabina Batory” Wiktora Rubina, „Narodziny Fryderyka Demuth” Macieja Wojtyszki, „Murzyni” Igi Gańczarczyk, „Szaleństwa nocy” Iwony Jery, „Skowyt” Macieja Podstawnego i „Wychowanka” Mikołaja Grabowskiego.
Po spektaklach oraz w Centrum Festiwalowym będą się odbywały spotkania z twórcami spektakli konkursowych, w Centrum Festiwalowym o godzinie 14:00 można się będzie spotkać z Piotrem Gruszczyńskim, dramaturgiem z Teatru Nowego (8 grudnia), Grzegorzem Jarzyną (9 grudnia, godz. 12:00), a na spotkaniach mistrzowskich z Krystianem Lupą (11 grudnia, godz. 12:00).
8 grudnia zostanie otwarta wystawa „Duchy teatru” wieńcząca obchody 250 lecie teatru publicznego w Polsce. To interaktywna ekspozycja złożona z multimedialnej instalacji, projekcji 3 D, kolaży fotograficznych i fonosfery. Opowiada o teatralnym rzemiośle, o ludziach, którzy nie występują na scenie, a bez których magia teatru nie jest możliwa, Centrum Festiwalowe, godz. 14:00.
12 grudnia w nocy zostaną ogłoszone wyniki Konkursu Polskiego, a po opadnięciu emocji konkursowych zobaczymy najnowszy spektakl Krystiana Lupy „Plac bohaterów”( 13 i 14 grudnia). Spektakl miał premierę w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym 27 marca tego roku, jest pierwszą międzynarodową koprodukcją Boskiej Komedii.
jn/mat. prasowe
Komentarze (0)
Najnowsze
-
12:06
Trudna niedziela na małopolskich drogach - seria wypadków, zwężenie jezdni i korki
-
11:38
Przyjechali z Gdyni do Nowego Sącza na rowerach, by... odebrać dwa pociągi
-
10:46
Nie chcą farmy fotowoltaicznej. Mieszkańcy Łukowej k. Tarnowa Iiczą na pomoc europosła PiS
-
10:00
Schizma w Kościele katolickim, jest oświadczenie krakowskiej kurii
-
09:45
Śmiertelny wypadek koło Miechowa. Auto zderzyło się z busem
-
09:40
Literacka Podróż Hestii: pięć książek, które wybierają dzieci i eksperci
-
09:33
Z Gdyni do Nowego Sącza na rowerach, powrót pociągiem
-
09:10
Czy wakacje są dla dzieci, czy dla rodziców? O letnich wyborach mówią książki
-
06:56
Pochmurna niedziela w Małopolsce, ostrzeżenia przed burzami
-
22:02
Nie tylko linia 0. Po Krakowie pojadą trzy historyczne linie MPK
-
21:18
Wielkie emocje na Rynku Głównym. Tak wyglądał finał World Climbing Series
-
21:07
Iga Świątek odpada w 3. rundzie Wimbledonu. Polka przegrała z Alexandrą Ealą
-
20:00
Niedziela Nowoorleańska w Krakowie. Marek Bałata zaprasza na święto jazzu
-
19:39
Kraków podsumował pierwsze pół roku SCT. Są milionowe wpływy
-
18:06
Teatry uliczne opanowały Małopolskę. Widowiska zachwycają publiczność
-
17:01
"Nic nie zapowiadało tej tragedii”. Mieszkańcy Skawiny nie mogą uwierzyć w to, co się stało
-
16:10
Falstart Aleksandry Mirosław i sukces Natalii Kałuckiej. Historyczne zawody w Krakowie
-
16:03
Rowerem do skansenu „Magdalena” w Gorlicach. Tu narodził się przemysł, który zmienił świat
-
15:32
Odszedł Grzegorz Miętus. Polski świat skoków narciarskich w żałobie
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 3. - Niewidzialny wróg. Choroby zakaźne w powojennym Krakowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze