Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zamek Rabsztyn koło Olkusza po dwóch latach ponownie otwarty dla zwiedzających

  • Kraków
  • date_range Sobota, 2021.05.29 09:59 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 05:03 )
W ramach prowadzonych prac zabezpieczono fragmenty murów. Udało się także odgruzować podziemia i zagospodarować do obsługi ruchu turystycznego z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi Marcin Wiercioch, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

fot: Marek Lasyk

posłuchaj Marcina Wierciocha
Skarby Małopolski: zamek w Rabsztynie

Zmienił się cały dziedziniec, są wygospodarowane przestrzenie dla działań artystycznych typu plenery malarskie, scena. Zwiedzający mogą też założyć słuchawki i z audioprzewodnikiem posłuchać historii zamku. Warto to miejsce odwiedzić również ze względu na wspaniałe widoki, które można z zamku podziwiać.

Zamek w Rabsztynie wchodził w skład tzw. Orlich Gniazd. Został rozbudowany za czasów Kazimierza Wielkiego. Obecnie turyści zwiedzają ruiny warowni. Bilet ulgowy kosztuje 8 złotych, a normalny - 12.

Zgodnie z umową wartość inwestycji to ponad 3 miliony złotych. Połowa środków pochodzi z funduszy unijnych.

Posłuchaj audycji:     Zamek Rabsztyn

 

Magdalena Zbylut-Wiśniewska/bp

 

posłuchaj zwiedzających

fot: PAP/Łukas Gągulski

"Turyści mogą tutaj dotknąć historii, która na nowo w tym miejscu ożywa" – mówił w sobotę podczas otwarcia obiektu burmistrz Olkusza Roman Piaśnik.

"Zamek Rabsztyn jest prawdziwą perłą Szlaku Orlich Gniazd. Nawet wtedy, kiedy ze względu na trwające prace był zamknięty, turyści podziwiali jego piękno" – mówił burmistrz Olkusza Roman Piaśnik. Dodał, że warownia zmienił się nie do poznania. "Turyści mogą dotknąć historii, która na nowo w tym miejscu ożywa. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia województwa małopolskiego" – podkreślił, dziękując za pomoc.

Zamek w Rabsztynie stał się własnością gminy Olkusz w 1990 r. W ostatnich 20 latach wykonano prace konserwatorskie mające na celu uratowanie i zabezpieczenie zabytku. Towarzyszyły im także prace rekonstrukcyjne: odtworzono węzeł bramny z herbem Leliwa (2008/2009), część zamku górnego na oryginalnych fundamentach odsłoniętych przez archeologów, a także odkryto piwnice tzw. zamku średniego – zabezpieczono je przeszklonym pawilonem, gdzie docelowo znajdzie się ekspozycja muzealna. Wykonano także iluminację zabytku.

"Ruiny kryją w sobie tajemnicę, poruszają wyobraźnię, sprawiają, że zaczynamy się zastanawiać, jak mogli tutaj żyć ludzie. Największym atutem zamku w Rabsztynie jest to, że jest on połączeniem historii i przyrody, jest położony na wysokiej skale, otoczony pięknymi lasami" – mówił PAP Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia "Zamek Rabsztyn" i pracownik Urzędu Miasta Olkusza.

W latach 2019-2020 trwały prace w celu dostosowania zamku do ruchu turystycznego. Kosztowały 3,2 mln zł i były dofinasowane z pieniędzy z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Dostosowano dziedziniec, zabezpieczono mury, odgruzowano piwnice dawnej części pałacowej i urządzono w nich podziemny pawilon z punktem obsługi ruchu turystycznego, z kawiarnią i toaletami. Zamek jest dostępny dla niepełnosprawnych.

fot: PAP/Łukasz Gągulski

Dzieje zamku w Rabsztynie sięgają średniowiecza, kiedy na wysokiej wapiennej Kruczej Skale powstała warownia z wysoką okrągłą wieżą. Zamek – siedziba starostwa – wielokrotnie zmieniał właścicieli. Byli nimi: Spytko z Melsztyna, rodzina Toporczyków później m.in. Bonerowie, a na początku XVII w. przeszedł w ręce Zygmunta Myszkowskiego.

Podczas potopu szwedzkiego zamek został spalony, a później tylko częściowo odbudowany. Na początku XVIII w. wybudowano u podnóża zamku dwór starościński i folwark, a zamek popadał w coraz większą ruinę. W połowie XIX w. zniszczenia dopełniła miejscowa ludność, rozbierając zamkowe mury dla odzyskania budulca, a na przełomie XIX i XX w. zniszczona została wysoka cylindryczna wieża.

Pierwsze próby jego ratowania podjęto w 1918 r. Po II wojnie światowej zabytek został pozostawiony sam sobie i nadal niszczał. W latach 80. grono regionalistów podjęło pierwsze próby ratowania obiektu. W 2000 r. powstało Stowarzyszenie "Zamek Rabsztyn", a inicjatorem odbudowy był Marian Maryszewski.

 

 

PAP/bp

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię