Szkolnictwo i edukacja to pierwsze z tematów, którym w trakcie trwania kampanii szczególną uwagę poświęcić chce kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz; wraz z wolontariuszami w poniedziałek w Krakowie rozpoczął zbiórkę podpisów pod swoją kandydaturą.

Według Kosiniaka-Kamysz ta dziedzina w Polsce wymaga reformy i usprawnienia. Polityk wskazywał przede wszystkim na kwestie finansowania oświaty, które - jak ocenił - jest "gigantycznym problemem dla Polski samorządowej, dla wspólnot lokalnych". Zaznaczył, że prowadzenie szkół jest zadaniem zleconym przez rząd, jednak mimo tego wciąż trudno o sprawne finansowanie.

"Dzisiaj są gminy, które dopłacają 50 proc. do budżetu związanego z edukacją, chociaż prawie na wszystko powinien wyłożyć budżet państwa" - zauważył Kosiniak-Kamysz. "W tej kampanii zaprezentuję ustawę dotyczącą nowego finansowania szkolnictwa i edukacji w Polsce; subwencja oświatowa w stu procentach będzie pokrywać wynagrodzenia nauczycieli" - zapowiedział.

Wśród konkretnych rozwiązań, które należy wdrażać już od najwcześniejszych klas, wskazywał m.in. codzienne lekcje języka angielskiego, wprowadzanie przedmiotów związanych z ekonomią i przedsiębiorczością, naukę nawyków żywieniowych i ekologicznych. Dodał, że każdemu uczniowi szkoła powinna zapewnić ciepły, darmowy posiłek, a liczebność klas należy ograniczyć.

Kosiniak-Kamysz zwrócił też uwagę na konieczność przywrócenia prestiżu pracy nauczycieli, którzy "zostali upodleni, upokorzeni, szczególnie wtedy, kiedy strajkowali". "Trzeba przywrócić wszystkim nauczycielom odpowiednią pozycję" - oświadczył.

Prezes PSL podkreślił, że w wyborach startuje po to, żeby stworzyć polskiej młodzieży lepsze warunki, niż jej rówieśnicy mieli w przeszłości i mają obecnie. "Taka jest dla mnie w ogóle idea bycia w polityce, więc zrobię wszystko, żeby było stabilne finansowanie edukacji, pomysłowa szkoła, która uczy praktyki" - mówił.

Zdaniem polityka konieczne jest wspieranie polskiej szkoły "bez żadnej ideologii, tylko z ideami - ideami patriotyzmu, wolności, demokracji, współpracy, solidarności, czyli tego, z czego wyrastamy". "Szkoła uczy prawdy, idei, traktuje wszystkich tak samo, wszystkich uczniów niezależnie od statusu materialnego; to ma być oczywiście bezpłatną szkoła" - dodał lider ludowców.

W wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 maja, kontrkandydatami Kosiniaka-Kamysza będą: urzędujący obecnie prezydent Andrzej Duda, wicemarszałek Sejmu, posłanka KO Małgorzata Kidawa-Błońska, europoseł Robert Biedroń (Wiosna), poseł Konfederacji Krzysztof Bosak oraz kandydat niezależny, dziennikarz Szymon Hołownia.

Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/Teresa Gut/ko)