Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wizjonerskie pomysły na Centrum Muzyki w Krakowie

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2013.03.28 14:37 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 03:53 )
Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczno – urbanistyczną nowej instytucji kultury, która ma powstać nad Wisłą przy Bulwarze Kurlandzkim.

fot. Paweł Krawczyk

Posłuchaj Krzysztofa Markiela dyrektora departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego
Rozstrzygnięcie konkursu na Cenrum Muzyki/ fot. Paweł Krawczyk


Spośród 30 prac wyłoniono najlepsze pomysły przyznając pierwszą nagrodę, dwa drugie miejsca oraz dwa wyróżnienia. Wystawę prac można oglądać w Muzeum Armii Krajowej (ul. Wita Stwosza 12) do 26 kwietnia. Przypomnijmy: Po wcześniejszych analizach i debatach przyjęto, że warto rozważyć lokalizację Centrum Muzyki wraz z wieloma usługami uzupełniającymi na terenie pozyskiwanym od wojska, o powierzchni ponad 12 ha, położonym nad Wisłą. Od dwóch lat trwają prace koncepcyjne.

 


Wizualizacja koncepcji urbanistycznej

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to za trzy lata rozpoczną się prace budowlane przy Centrum Muzyki w Krakowie. Wszystko wskazuje na to, że powstanie ono nad Wisłą na działce w Grzegórzkach, która jak na razie należy jednak do wojska. Dziś ogłoszono wyniki tzw. konkursu studialnego dla tej inwestycji. Miał on za zadanie wyznaczyć kierunek, w którym przyszli inwestorzy - Miasto Kraków, Województwo Małopolskie i krakowska Akademia Muzyczna powinni podążać na dalszym etapie prac.

 

 

 

 

W przyszłym Centrum Muzyki siedzibę znajdą m.in. zespoły artystyczne Filharmonii, Capelli Cracoviensis, Sinfonietty Cracovia. Uzupełnieniem byłby nowy kampus Akademii Muzycznej. Jury uznało, że konkurs potwierdził potencjał analizowanego terenu jako możliwej lokalizacji "Miasteczka Muzycznego" i nowej, wielofunkcyjnej dzielnicy miasta. Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego - Kazimierz Barczyk zaznaczył, że sprawa pozyskania tego terenu od wojska powinna się rozstrzygnąć w połowie tego roku.

Zdaniem jury obiekty, które mają powstać w ramach Centrum Muzyki powinny być usytuowane jak najbliżej Wisły. Dobrym rozwiązaniem – w opinii jury - jest stworzenie przestrzeni publicznej, kameralnego placu, z którego wchodziłoby się do budynku Filharmonii.

Centrum Muzyki jak gmach opery w Sydney?

(materiały prasowe UMK /Marcin Kwaśny/dw)
 

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię