Emaus to tradycyjny odpust towarzyszący obchodom Wielkanocy w Krakowie. Na emausowych kramach w świąteczny poniedziałek sprzedaje się charakterystyczne zabawki, w tym gliniane ptaszki i tzw. drzewka życia.

Jak przekazał w komunikacie krakowski urząd miasta, z powodu remontu ul. Kościuszki organizacja tradycyjnego odpustu w dotychczasowej lokalizacji nie będzie możliwa, a Krakowskie Forum Kultury przygotuje w tym roku Emaus przy Błoniach. "Nie bez wpływu na wybór lokalizacji pozostaje fakt, że odwiedzający kramy nadal będą mogli przespacerować się wzdłuż Rudawy i odwiedzić kopiec Kościuszki" – zaznaczono.

Tradycja Emaus wywodzi się ze średniowiecza, kiedy w wielkanocny poniedziałek odbywała się procesja religijna z Krakowa do wsi Zwierzyniec. Odpustowy jarmark towarzyszy uroczystości religijnej w kościele pw. Najświętszego Salwatora i klasztorze sióstr norbertanek. Po raz trzeci organizowany jest przez miejską instytucję Krakowskie Forum Kultury.

Do tradycyjnych drzewek życia, które można znaleźć na straganach, nawiązuje Konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe, organizowany przez Muzeum Krakowa. Jak poinformowali przedstawiciele instytucji, prace konkursowe, podobnie jak w poprzednim roku, będą przyjmowane 16 marca na Placu Szczepańskim, skąd następnie zostaną przeniesione do Pałacu Krzysztofory i w salach ekspozycyjnych na II piętrze będą oczekiwać na ocenę jury. Tam też będzie można oglądać je na wystawie pokonkursowej.