Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Krakowie rozpoczął się dzisiaj 33. Festiwal Kultury Żydowskiej

  • Tadeusz Marek
  • date_range Niedziela, 2024.06.23 10:36 ( Edytowany Niedziela, 2024.06.23 11:03 )
„Nie jesteśmy wydarzeniem politycznym, ale kulturalnym” – informują organizatorzy festiwalu. W tym roku wołają także o miłość. Zapraszają równocześnie do eksplorowania szeroko rozumianej żydowskiej duchowości. To pod hasłem (-ami) „Shema Jisrael / Ahava” odbędą się w tym roku liczne koncerty, spotkania, wykłady i warsztaty. O szczegółach programu a także znaczeniu festiwalu w obliczu trwającego palestyńsko-izraelskiego konfliktu mówili na antenie Radia Kraków: dyrektor FKŻ – Janusz Makuch oraz programerka wydarzeń muzycznych – Ula Nowak.

Na zdjęciu od lewej: Ula Nowak, Janusz Makuch

Posłuchaj rozmowy Tadeusza Marka z Januszem Makuchem i Ulą Nowak o 33. FKŻ

Jak wskazują organizatorzy: najważniejsza żydowska modlitwa – Słuchaj, Izraelu, to nie tylko religijne wyznanie wiary. To deklaracja przynależności do Narodu Żydowskiego, często recytowana również przez niereligijnych Żydów. Jest kaligrafowana na zwoju papieru, umieszczanym w mezuzach na drzwiach domów żydowskich. Towarzyszy Żydom przez całe życie – dlatego też uznaliśmy, że będzie to idealny tytuł dla festiwalu, który rozpoczyna nową serię tematyczną FKŻ. Minione edycje dedykowane były czterem żywiołom: ziemi, ogniowi, widzie i powietrzu. Tegoroczny festiwal to początek naszej rozmowy o żydowskim mistycyzmie, duchowości, o Kabale, Gemarze, chasydyzmie i innych sposobach komunikacji z B-giem.

Transmisje koncertów 33. Festiwalu Kultury Żydowskiej na antenach Radia Kraków i Radia Kraków Kultura

W tym roku podczas wykładów, warsztatów, spotkań i prezentacji będzie można zagłębić się w interpretację i znaczenie modlitwy. W tym kontekście równie istotna jest umiejętność medytacyjnego milczenia – dodaje Makuch. W stronę refleksji, zadumy i uważnego słuchania kierować będą festiwalową publiczność 22 koncerty. Wśród nich także te przygotowanych specjalnie na zamówienie festiwalu (dwa koncerty Maqamat, dwa koncerty Mai Belsitzman, koncert Jarka Bestera), ale również światowe prapremiery (Tanga Hebrajskie) i polskie premiery (The Kadya Trio, The Sway Machinery, Voices of Yemen).

Odwiedzamy za sprawą festiwalu, podążając za miejscami pochodzenia zaproszonych przez nas artystów, liczne zakątki świata. Te, gdzie muzyka żydowska była i jest żywa. Gdzie splatała się z miejscową kulturą i gruntowała własny, oryginalny styl. Miejsca, w których Żydzi byli i tworzyli muzykę, poprzez którą się także modlili. Nie przywołujemy zatem reliktów przeszłości a to, co żywe i świeże.

- mówi programerka festiwalu Ula Nowak.

Ula Nowak o wybranych koncertach tegorocznej odsłony FKŻ - posłuchaj

Co jednak istotne nie odbędzie się w tym roku „Szalom na Szerokiej” - kluczowe zazwyczaj wydarzenie festiwalu. Wszystko przez wzgląd na bezpieczeństwo – tłumaczą organizatorzy.

Szczegółowy program 33. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej znaleźć można pod adresem: www.jewishfestival.pl

Autor:
Tadeusz Marek

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię