Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Trwa pierwszy Światowy Zjazd Orawian

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2012.07.20 10:47 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:24 )
Górale z całego świata przyjechali do Jabłonki pod Babią Górą

fot. Przemysław Bolechowski

Posłuchaj uczestników Zjazdu
Na Zjazd przyjechali ci, którzy nadal na Orawie mieszkają, jak i obywatele Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Nowej Zelandii. Podobnie jak na Podhalu, tak i na Orawie, emigracja zarobkowa to zjawisko powszechne od połowy XIX wieku, stąd i górale rozsiani są obecnie na całym świecie.

I Zjazd Orawian to - jak tłumaczą organizatorzy - spotkanie ludzi, którzy czują się związani z tym regionem Małopolski i właśnie tutaj mają swoje korzenie. Jak mówi Franciszek Pindziak - uczestnik zjazdu - górali z Orawy łączą też wspólne cechy charakteru - wytrwałość i pracowitość.

I Światowy Zjazd Orawian potrwa w Jabłonce aż do niedzieli włącznie. Na dzisiaj zaplanowano m.in. konferencję naukową "Orawa bliżej świata, świat bliżej Orawy". Jutro z kolei odbędzie się koncert Andrzeja Dziubka i grupy De Press. Z kolei niedziela to jak co roku inauguracja Orawskiego Lata. Honorowy patronat nad I Światowym Zjazdem Orawian sprawują: Marszałek i Wojewoda Małopolski.


Przemysław Bolechowski/(or)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię