Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

TPN sprawdza drzewa przy szlakach

  • Kraków
  • date_range Sobota, 2012.06.09 19:09 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:17 )
Kontrola to efekt niedawnego śmiertelnego wypadku w Ojcowskim Parku Narodowym.

(fot. P.Bolechowski)

TPN dokonuje oceny stanu drzew rosnących przy tatrzańskich szlakach. Kontrola to efekt niedawnego śmiertelnego wypadku w Ojcowskim Parku Narodowym gdzie drzewo śmiertelnie przygniotło dziecko. Wstępnie szacuje się że około setki drzew dla bezpieczeństwa turystów trzeba będzie w najbliższym czasie usunąć. Ale wielu specjalistów podkreśla,że nie da się na terenach dzikich całkowicie wyeliminować ryzyka. Przyroda ma to do siebie, że jest po prostu nieobliczalna i często podczas wiatru łamią się drzewa zupełnie zdrowe, a te chore rosną przez kolejne kilkanaście lat.
Paweł Skawiński dyrektor TPN tłumaczy że wiele zależy od zachowania turysty – wychodzenie np. na szlak prowadzący przez las w czasie halnego to skrajna nieodpowiedzialność
Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego jest ponad sto kilometrów szlaków prowadzących przez zalesione tereny. Na szczęście w Tatrach niezwykle rzadko dochodzi do wypadków gdy powalone drzewa ranią lub zabijają turystów. Ostatni taki wypadek miał miejsce kilkanaście lat temu. Co ciekawe częściej do takich zdarzeń dochodzi w samym Zakopanem - tu 3 lata temu konar drzewa rosnącego nad jednym z chodników wyłamał się, spadł i śmiertelnie ranił przechodzącego mężczyznę.

Przemysław Bolechowski/kp/ps

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię