Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Szanujmy owady" to hasło Ogólnopolskich Dni Owada na UR

Już dziś na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie rozpoczną się XIX Ogólnopolskie Dni Owada. W budynku Wydziału Leśnego będzie można zobaczyć setki rzadkich egzemplarzy, a także owady preparowane, obrazy ze skrzydeł motyli czy kolekcję roślin owadożernych z Ogrodu Botanicznego UJ. Na co warto zwrócić uwagę? - podpowiada profesor Kazimierz Wiech, entomolog i organizator wydarzenia.

fot: Pixabay

Pod hasłem "Szanujmy owady" rozpoczynają się w sobotę Ogólnopolskie Dni Owada na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. W czasie dwudniowego wydarzenia prezentowane będą kolekcje żywych egzotycznych i krajowych owadów, zaplanowano wykłady i projekcje filmowe.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez organizatorów, tegoroczne XIX Dni odbędą się w budynku Wydziału Leśnego uczelni i z ograniczoną – ze względów sanitarnych – liczbą osób, np. w wykładach wezmą udział tylko osoby wcześniej zapisane.

Hasło przewodnie "Szanujmy owady" ma zwracać uwagę na rolę, którą odgrywają w przyrodzie, oraz alarmować przed szkodliwą dla nich działalnością człowieka.

Podczas dwudniowego wydarzenia będzie można zobaczyć kolekcje żywych owadów egzotycznych i krajowych, szkodników, owadów karmowych, owadów wodnych, koprofagów, owadów społecznych, leśnych i drapieżnych. Zaprezentowane zostaną owady preparowane, obrazy ze skrzydeł motyli, kolekcję roślin owadożernych z Ogrodu Botanicznego UJ oraz fotografie o tematyce entomologicznej. Zwiedzający obejrzą m.in. kolekcje motyli z Muzeum Arthropoda w Bochni i kolekcja motyli egzotycznych z Motylarni w Czaplach Wielkich. "Niewątpliwą atrakcję stanowić będzie prezentacja żywych motyli" – zwróciła uwagę rzeczniczka uczelni Izabella Majewska.

#DniOwada na @UR_Krakow. Dziś i jutro w godz. 10-17 można zobaczyć setki nietypowych, egzotycznych egzemplarzy. W planie wydarzenia między innymi pokaz żywych motyli, wykłady, zabawy oraz zajęcia plastyczne dla dzieci. @RadioKrakow pic.twitter.com/mZowQeB9yI

— Bartłomiej Bujas (@b_bujas) June 19, 2021 ">

Dla dzieci przygotowano dodatkowe atrakcje, w tym "owadzie" tatuaże, zabawy w "owadzie" wróżki, warsztaty.

Popularnonaukowe wykłady, w tym nawiązujące do hasła przewodniego tej edycji, wygłoszą znawcy tematyki – prof. Kazimierz Wach, dr Karolina Konieczna, prof. Adam Tofilski.

Wspominana ma być także postać prof. Adama Grochowalskiego, zmarłego w 2019 r. pracownika Politechniki Krakowskiej, chemika, pasjonata fotografii entomologicznej,
Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię