To będzie niezwykły koncert niezwykłych artystów. Przyszło nam żyć w czasach, w których tradycyjna formuła koncertu ma już mniejszą siłę przebicia. Organizatorzy dwoją się i troją w wymyślnych formułach. Tu jednak będzie naturalnie. Dlaczego? Ano dlatego, że Kapela ze Wsi Warszawa i Woda na Młyn, tworzące widowisko Święto Słońca Ogień i Woda, z założenia są zespołami interpretującymi i przetwarzającymi tradycję. Robią to konsekwentnie, w sposób autorski, ale absolutnie elegancki, z szacunkiem i erudycją, przystosowując tradycję do współczesnego świata.
- A
- A
- A
Święto Słońca, czyli niezwykła potańcówka w Niepołomicach
Przed nami noc świętojańska, która zgodnie z legendą, ma czarodziejską moc, chroniącą przed złymi duchami. 22 czerwca Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach otworzy przestrzeń plenerową dedykowaną temu świętu. Będzie to nietypowe widowisko, bo współtworzone z publicznością, łączące tradycyjną muzykę i taniec. Święto Słońca/Ogień i Woda zamieni się w interaktywną potańcówkę. Zagra Kapela ze Wsi Warszawa, a do tańca porwie Woda na Młyn.
Tej nocy zabrzmią utwory niemal ze wszystkim albumów Kapeli ze Wsi Warszawa – w szczególności z płyt Święto Słońca, inspirowanej obrzędami świętojańskimi oraz Uwodzenie, będącej hołdem dla Nadwiślańskiego Urzecza, Wisły oraz wody.
Za oprawę taneczną widowiska odpowiada zespół Woda na Młyn, który zaprezentuje choreografię do muzyki Kapeli ze Wsi Warszawa. Będą to kompozycje zakorzenione w folklorze, oparte na tańcu ludowym, ale traktujące go metaforycznie, jako środek wyrazu artystycznego. Z jednej strony stanowią one interpretację ruchową muzyki Kapeli ze Wsi Warszawa, z drugiej, nawiązują w swojej strukturze i charakterze, do żywiołów ognia i wody, tworząc nielinearną opowieść o nocy świętojańskiej, podczas której Matka Ziemia odkrywa swoje tajemnice – nocy pełnej magii i miłości.
Organizatorzy podkreślają, że w wydarzeniu kluczowa jest interakcja z publicznością i jej udział w tańcu i śpiewie. Zapraszają do wspólnych tańców: polek, mazurków, oberków, pod przewodnictwem najlepszych animatorów.
Wydarzenie organizowane jest przez Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2025.
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/674461392084183?locale=pl_PL
link do strony www: https://mcdis.pl/
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:55
Mistrzostwa świata zaczynają się w domu. O piłce, rodzinie i wychowaniu przez sport
-
21:34
Głośno, kolorowo i z pomysłem. Parada Maszkaronów przyciągnęła Tarnowian i turystów
-
21:01
Powojenne znaki pamięci wyeksponowane przy wejściu do Muzeum Auschwitz
-
20:33
Najlepsi młodzi naukowcy nagrodzeni. Stypendia START wręczono w Krakowie
-
20:10
Murale zamiast bazgrołów. Uczniowie zmieniają oblicze szkoły na Prądniku Czerwonym
-
19:31
728 osób, jeden transport, początek tragedii. 86. rocznica pierwszej deportacji do Auschwitz
-
19:07
Krakowska Linia Muzealna znów w trasie. Na tory wyjadą historyczne pojazdy
-
18:33
Sportowy weekend pod Tatrami. Jedni biegali po górach, inni się wspinają na czas
-
17:55
Średniowieczny klimat wrócił na wzgórze zamkowe w Tarnowie. ZDJĘCIA
-
17:21
Noc Teatrów wraca do Krakowa. Darmowe spektakle i plenerowe widowiska
-
16:55
Wypadek w stadninie w Michałowicach. Koń przewrócił się na nastolatkę
-
16:39
Tour de France... na Podhalu. W niedzielę utrudnienia na drogach
-
16:12
Wakacyjne zmiany na kolei. Nowe połączenia, ale też utrudnienia w Małopolsce
-
15:41
Zamek w Dębnie doczekał się remontu. Prace potrwają do 2028 roku
-
15:03
Otwarto pierwszy odcinek linii Nowy Sącz – Chabówka. Od niedzieli wracają pociągi
-
14:38
Klasyki na ulicach Podhala
-
14:35
Apoloniusz Tajner ponownie prezesem Polskiego Związku Narciarskiego
-
14:21
Otwarcie trasy kolejowej z Nowego Sącza do Marcinkowic
-
14:09
„Ex Machina”. Kiedy maszyna staje się człowiekiem?
-
10:45
Kraków dr Moniki Widzickiej - odc. VIII - "Muzyka w salonie”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze