22 kwietnia oficer dyżurny Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych został powiadomiony o pożarze budynków w jednej z miejscowości gminy Mogilany. Pod wskazany adres został wysłany patrol. Na miejscu policjanci zastali zastępy miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, gaszącej pożar, pochłoniętych w całości ogniem trzech sąsiadujących ze sobą budynków. Dwa z nich - typu altanki uległy całkowitemu spaleniu, kolejny blaszano-drewniany uległ częściowemu zniszczeniu. To niezamieszkałe budynki i w chwili pożaru nikt wewnątrz nie przebywał. Wartość zniszczeń oszacowano na kwotę 20 tysięcy złotych.

Policjanci zajęli się namierzaniem podpalacza. Dzięki zabezpieczonemu nagraniu z monitoringu, na którym sprawca częściowo był widoczny na drodze dojścia do miejsca zdarzenia, kryminalni ustalili personalia podpalacza. Okazał się nim 19-letni mieszkaniec powiatu myślenickiego. Po zgromadzeniu materiału dowodowego, 10 maja policjanci zatrzymali sprawcę.

19-latek usłyszał zarzut zniszczenia mienia poprzez wywołanie pożaru dwóch drewnianych altanek i niezamieszkałego budynku drewniano – blaszanego, do czego się przyznał. Za to przestępstwo grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. 

Sprawca podpalenia trzech budynków zatrzymany