Specjalne wydania Play Kraków News będzie można oglądać od poniedziałku do piątku do godz. 18. Program będzie nadawany bezpłatnie, bez konieczności wcześniejszego logowania się.
Jak wyjaśnił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, jest to nowy projekt, który ma ułatwić mieszkańcom Krakowa niesienie pomocy, pokazać ich heroiczną postawę i poinformować o ich działaniach uchodźców z Ukrainy.
Informacje będą przekazywane w dwóch językach: polskim dla mieszkańców Krakowa i w ukraińskim dla uchodźców z Ukrainy, którzy już przebywają w mieście. W serwisie będą przedstawiane najbardziej aktualne informacje dotyczące trwających zbiórek darów i konkretnego zapotrzebowania w mieście, dane o bazach noclegowych, ulgach i rozwiązaniach przygotowanych dla uchodźców, bezpłatnych zajęciach i założonych przedszkolach czy żłobkach.
Majchrowski podkreślił, że Kraków stał się właśnie domem dla wielu obywateli Ukrainy dzięki jego mieszkańcom.
„Widzimy ogromne zaangażowanie mieszkańców. Tysiące zbiórek, grup w mediach społecznościowych, ogromna solidarność. Naszym celem jest uporządkowanie informacji o wszystkich działaniach. Ale chcemy też położyć nacisk na zupełnie inny aspekt. Pragniemy pomóc Krakowianom, którzy dziś zadają sobie wiele pytań: co mogę zrobić, z kim o tym rozmawiać, jak długo ta sytuacja potrwa?” – wyjaśnił prezydent miasta.
Do programu – zapowiedziano – będą zapraszani goście. Poza samorządowcami pojawią się psycholodzy, którzy postarają się wytłumaczyć mieszkańcom jak sobie poradzić w tej sytuacji, podpowiedzą jak rozmawiać z dziećmi o wojnie. Będą też eksperci tłumaczący jak wyłapać nieprawdziwe informacje, by nie dołączyć do niesprawdzonych zbiórek pieniędzy.
Pierwszym materiałem zamieszczonym w serwisie jest wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą, który mówi m.in., że fundamentalną sprawą jest to, że Polska jest częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego i że w tym momencie to jest nasza prawdziwa gwarancja bezpieczeństwa. „Z mojego punktu widzenia jako prezydenta Rzeczypospolitej jedna rzecz jest najważniejsza – za wszelką cenę uniknąć wojny w Polsce, za wszelką cenę uniknąć wojny, na której zginąłby polski żołnierz” - podkreślił prezydent.
Miejski serwis informacyjny ma w planach relacje z granicy polsko-ukraińskiej oraz przedstawianie zwykłych krakowian, którzy w ostatnich dniach zaangażowali się w niesienie pomocy dla uchodźców.
Aby zobaczyć program wystarczy wejść na stronę www.playkrakow.news i bez żadnego logowania włączyć odcinek. Program jest koprodukowany przez Miasto Kraków, miejską spółkę Kraków5020 i Krakowskie Biuro Festiwalowe.