Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Rekordowy rok w Kopalni Soli w Wieliczce

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2020.01.24 10:15 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:10 )
To był wyjątkowy rok dla Kopalni Soli w Wieliczce. Muzeum podsumowało rok 2019. Okazało się, że kopalnię odwiedziła rekordowa liczba ponad miliona 863 tys. gości! Przeważali zwiedzający z Polski, ale nie zabrakło też turystów z zagranicy. Byli to m.in. Brytyjczycy, Włosi , Hiszpanie i Niemcy.

Fot. M. Lasyk

Kopalnia Soli w Wieliczce to setki lat podziemnej eksploatacji "białego złota".  Na kilku poziomach rozmieszczone są wyrobiska. Te zalegają na głębokości od około 60 metrów do ponad 300. Światową rangę wielickiej kopalni potwierdził wpis na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO w 1978 roku. W 1994 roku natomiast Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej uznał ją za pomnik historii.

To jeden z najciekawszych i najbardziej cenionych obiektów turystycznych w Polsce. Pierwsi turyści zwiedzali kopalnię już w XV wieku. Trasa turystyczna obejmuje 22 komory położone na trzech poziomach (najgłębszy - 135 metrów). Zainteresowani mogą zapoznać się z historią zabezpieczeń górniczych od XVII do XX wieku, a także z historią metod eksploatacji soli. Według danych gromadzonych przez pracowników kopalni - wielickie podziemia zazwyczaj zwiedza się trzy razy w życiu. Pierwszy raz ze szkołą, drugi z dziećmi, a trzeci z wnukami...

Polecamy audycję "Skarby Małopolski" prosto z kopalnianych podziemi 

 

 

Skarby Małopolski - Kopalnia Soli w Wieliczce

 

(RK, mat. prasowe/ek)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię