Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Polski Alarm Smogowy: Stare diesle trują polskie miasta

Stare diesle trują polskie miasta – przypominają aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego i publikują raport z badania pomiarów dwutlenku azotu, który jest emitowany z samochodowych rur wydechowych. Mierniki umieszczono w kilku największych miastach w Polsce, w tym w Krakowie. W stolicy Małopolski ustawiono 88 czujników. W ponad połowie punktów zmierzono wartość wyższą od dopuszczalnej.

fot: pixabay

Najwyższe stężenie dwutlenku azotu zanotowano w Warszawie w rejonie tunelu na Wisłostradzie oraz w Krakowie – na Górze Borkowskiej przy ulicy Zakopiańskiej. Wcale nie lepiej pod tym względem było również w rejonie skrzyżowania Opolskiej i Pleszowskiej, Wielickiej, al. Słowackiego na skrzyżowaniu z Nowym Kleparzem, czy na al. 29 Listopada.

Badania prowadzono na przełomie lutego i marca, czyli w czasie kiedy ruch uliczny był mniejszy z powodu pandemii. "Tam, gdzie jest najlepiej, poziom dwutlenku azotu był przekroczony trzykrotnie, w miejscach najgorszych ponad 7 razy" – czytamy w raporcie Alarmu Smogowego.

Aktywiści apelują do parlamentarzystów o przyjęcie przepisów umożliwiających tworzenie miastach Stref Czystego Transportu. Do takich stref nie miałyby wjazdu stare diesle. Te rozwiązania funkcjonują już w 350 miastach Europy, m.in. w Paryżu, w Berlinie czy w Barcelonie.

Posłuchaj materiału Dominiki Kossakowskiej

fot: materiały prasowe

Tematy:
Autor:
Dominika Kossakowska

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu
3254541

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię