Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Podejrzani o potrójne zabójstwo w Jurczycach z 2000 roku tymczasowo aresztowani

Coraz bliżej wyjaśnienia zbrodni potrójnego zabójstwa w podkrakowskich Jurczycach z 2000 roku. Zatrzymano 2 mężczyzn podejrzanych o wykonanie egzekucji na 44-letniej kobiecie, jej konkubencie oraz mężczyźnie, który miał z nimi prowadzić interesy. Najprawdopodobniej chodziło o odzyskanie długu. Kim są podejrzani i dlaczego właśnie teraz wraca sprawa po ponad 20 latach?

fot: Policja

Podejrzani to 45-latek oraz 52-latek. Jeden z mężczyzn został zatrzymany w Krakowie na ulicy, a drugi w Poznaniu w miejscu zamieszkania. Obaj byli zaskoczeni i nie stawiali oporu. Jeden z nich był wielokrotnie karany za popełnienie przestępstw kryminalnych, drugi nie był przez policje rejestrowany - mówi Grzegorz Grymek, naczelnik Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Należy podkreslić, że sprawa była wcześniej dwukrotnie umarzana - w 2002 i 2007 roku. Policjanci w połowie ubiegłego roku, prowadząc inne postępowanie, trafili na świadków, którzy rzucili nowe światło. Dzięki postępowi w technice kryminalistycznej udało się także znaleźć nowe dowody - wyjaśnia Marek Woźniak, prokurator regionalny w Krakowie. Sprawcy zbrodni nie zostawili śladów, które pozwoliłyby na wcześniejsze zatrzymanie, dopiero w tym roku znalazły się dowody, które pozwoliły postawić zarzuty i zatrzymać podejrzanych.

Kiedy śledczy pojechali na miejsce zdarzenia, a mówimy o wrześniu 2000 roku, przez tydzień zbierali materiał dowodowy. Zabezpieczono wówczas ponad 200 śladów, przesłuchano kilkudziesięciu świadków. Zbrodnia, według ich relacji, była bardzo brutalna.

W nocy z 8 na 9 września 2000 r. w podkrakowskich Jurczycach zginęła 44-latka, jej 37-letni konkubent oraz 30-latek, który przyszedł do domu jako gość, prawdopodobnie w interesach. Sprawcy najprawdopodobniej użyli broni z tłumikiem, ponieważ sąsiedzi nie słyszeli żadnego hałasu. Wszystkich znaleziono 9 września w łazience. Z relacji mieszkańców wynikało, że kobieta, właścicielka domu, prowadziła różne interesy, w pewnym momencie jej sytuacja finansowa pogorszyła się.

Bierzemy pod uwagę różne wersje, ale na ten moment najbardziej wiarygodną jest ta związana z odzyskiwaniem długu – powiedział prokurator regionalny Marek Woźniak

Śledczy podkreślili podczas czwartkowej konferencji prasowej, że w internecie krąży wiele fałszywych informacji na temat zbrodni sprzed 21 lat.

Podejrzani o potrójne zabójstwo przebywają w areszcie. Jeden złożył wyjaśnienia. Drugi odmówił. Prokuratura i policja nie wykluczają kolejnych zatrzymań w związku z tą sprawą.

Ani policja ani prokuratura nie komentują doniesień medialnych, według których jeden z zatrzymanych mężczyzn ws. zabójstwa w Jurczycach miał być świadkiem koronnym. Podejrzanym grozi dożywocie.

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię