Jak informuje policja, oszust dzwoni do wybranej osoby i przedstawia się jako konsultant bankowy. Informuje o niepokojących transferach pieniężnych na koncie ofiary. Aby zapobiec rzekomej kradzieży pieniędzy, "konsultant" poleca zainstalowanie aplikacji, która umożliwia mu zdalne wykonywanie działań na smartfonie czy komputerze rozmówcy.

W ten sposób oszust ma dostęp do naszego urządzenia i tym samym konta, z którego dokonuje przelewów, a następnie wypłaca wszystkie zgromadzone na nim środki. Po wykonaniu operacji fałszywy konsultant informuje, o tym, że konto chwilowo zostaje zablokowane, a zgromadzone środki, z uwagi na zagrożenie, zostaną chwilowo przelane na konto zastępcze.

Przejęte środki przelewane są najczęściej na konta bankowe kantorów wymiany walut, skąd w formie gotówki są pobierane przez oszustów. Często zdarza się również, że po przejęciu dostępu do konta sprawca zaciąga tzw. szybki kredyt.

W taki właśnie sposób w ostatnim czasie została oszukana mieszkanka powiatu krakowskiego, która w  wyniku działania oszustki podającej się za pracownika banku straciła swoje oszczędności w kwocie ponad 5 tysięcy złotych. Dodatkowo z jej rachunku bankowego oszustka zaciągnęła dwa szybkie kredyty w kwocie bliskiej 10 tysięcy złotych.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. Pracownicy banku nigdy nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta ani tym bardziej kodu autoryzacyjnego SMS, jak i nie polecają instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

 

(materiały prasowe/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.