Jak poinformował OPN, szlak z powodu remontu zamknięty był dla turystów od początku października br. W tym czasie wykonano i zamontowano bariery metalowe w okolicach Jaskini Ciemnej, naprawiono stopnie kamienno-betonowe oraz odtworzono stopnie drewniano-kamienne na szlaku. Całość prac kosztowała blisko 340 tys. zł.

Ze względu na ochronę nietoperzy sama Jaskinia Ciemna, która znajduje się przy szlaku, pozostaje zamknięta do kwietnia 2023 r.

Wyremontowany odcinek turystycznego szlaku zielonego należy do najbardziej malowniczych w Ojcowie. Zaczyna się przy kasie Jaskini Ciemnej, a następnie stromym podejściem wspina się do samej jaskini. Powyżej niej szlak prowadzi szczytami Góry Koronnej, przez skałę Wapiennik na Wzgórze Okopy.

Na Wzgórzu widoczne są ślady wałów ziemnych, otaczających nieistniejące już grodzisko Konrada Mazowieckiego z XIII wieku. Dalej szlak schodzi do dna Doliny Prądnika i wraca do Ojcowa. Na całej jego długości znajdują się punkty widokowe. Równocześnie ze szlakiem biegnie ścieżka dydaktyczna.

Według informacji OPN, szlaki na terenie parku nie są utrzymywane w sezonie zimowym i mogą wystąpić na nich utrudnienia związane z oblodzeniem, śniegiem, deszczem itp. Dlatego turyści powinni zachować na nich ostrożność.

Utworzony w 1956 r. Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym spośród wszystkich parków narodowych w Polsce - obecnie jego powierzchnia wynosi 2145,62 ha. OPN leży na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w strefie podmiejskiej Krakowa. Do jego najpopularniejszych obiektów turystycznych należą m.in. zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale, jaskinie Łokietka i Ciemna, kaplica na wodzie pw. św. Józefa Robotnika. Przez park biegnie kilka szlaków turystycznych o długości 46,6 km.