Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Naukowcy z AGH "wyciszają" komputery olejem FILM

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2012.10.04 10:03 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:37 )
Błoga cisza wkrótce zapanuje w salach wykładowych i gabinetach profesorów AGH w Krakowie. Jeden z uczelnianych doktorantów wymyślił sposób na chłodzenie komputerów.

źródło: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Nazywa się Nautilius i jest chłodzony olejem. Mowa o wynalazku doktoranta Akademii Górniczo-Hutniczj. Marcin Zastawnik doktorant Katedry Mechaniki i Wibroakustyki, zaproponował ciekawy sposób na wyciszenie hałasujących komputerów. Do szklanego aquarium wlał około 15 litrów oleju wazelinowego i zanurzył w nim poszczególne elementy maszyny. Od dwóch lat komputer działa bez zarzutu.Koszt całej instalacji pozwalającej na chłodzenie komputera olejem waha się w granicach od 300 do około 400 złotych.

(Aneta Regulska/jg)

Nautilius - komputer chłodzony olejem farmaceutycznym

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię