Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

KULTURA NA UCHODŹSTWIE. Dni solidarności w Willi Decjusza 3-4 czerwca 2023, Willa Decjusza w Krakowie

  • Katarzyna Fortuna
  • date_range Czwartek, 2023.06.01 14:50 ( Edytowany Czwartek, 2023.06.01 14:52 )
Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza to wydarzenie artystyczno-literackie, z szerokim gronem uczestników i gości z Polski i Białorusi. Podczas dwudniowego festiwalu planujemy m.in. otwarcie wystawy fotografii "Zaręczyny z Morzem" autorstwa białoruskiej artystki Marii Eleny Bonet, koncert Chóru Etnograficznego, spotkania literackie z przedstawicielami białoruskiej wolnej kultury, debaty m.in. z udziałem przedstawicieli polskiego i białoruskiego PEN Clubu, prezentację książki o Alesiu Bialackim - laureacie Pokojowej Nagrody Nobla, połączone z akcją solidarności z więźniami sumienia w Białorusi. W czasie trwania wydarzenia w Willi Decjusza będzie odbywał się również kiermasz książki polsko-białoruskiej, na którym będzie można kupić książki białoruskich autorów i autorek zarówno w oryginale jak i w polskich tłumaczeniach, publikowane przez niezależne oficyny białoruskie oraz wydawców polskich, a także książki dotyczące Białorusi.

„Przymusowa migracja i praca twórcza na wygnaniu jest doświadczeniem rosnącego grona twórców. Dla tych osób wolność ekspresji artystycznej jest z jednej strony wyrazem niezależności, a z drugiej sposobem na budowanie tożsamości narodowej i kulturowej. Wielu polskich twórców – wystarczy wspomnieć takich jak Adam Mickiewicz, Witold Gombrowicz, Fryderyk Chopin, Sławomir Mrożek, Gustaw Herling-Grudziński, Jerzy Giedroyć, czy Czesław Miłosz – miało za sobą trudne doświadczenia życia i tworzenia na uchodźstwie. W Willi Decjusza, solidaryzując się z tymi, którzy zostali zmuszeni w ostatnim czasie do życia poza granicami swojego kraju, którzy trafili do Polski i Krakowa, w czasie Dni Solidarności umożliwiamy spotkanie z ich twórczością – spotkanie poza wszelkimi innymi podziałami”. - mówi Dominika Kasprowicz, dyrektorka Instytutu Kultury willa Decjusza.

Pełny pogram wydarzenia dostępny jest a stronie: https://willadecjusza.pl/aktualnosci/kultura-na-uchodzstwie-2

KULTURA NA UCHODŹSTWIE. Dni solidarności w Willi Decjusza

Autor:
Katarzyna Fortuna

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię