Gazociąg zostanie poprowadzony od stacji gazowej w okolicy ulicy Bugaj w Krakowie do terenu elektrociepłowni. Jego trasa skrzyżuje się m.in. z drogą ekspresową S7 i Mostem Wandy; będzie biegła wzdłuż wałów, a częściowo także pod Wisłą.

Prace na rzecz uruchomienia w Krakowie nowego, ekologicznego źródła ciepła dla miasta są coraz bardziej zaawansowane, a wdrożenie tego projektu przybliża kolejny etap dekarbonizacji aktywów wytwórczych PGE Energia Ciepła w stolicy Małopolski. Realizując te założenia, w 2023 roku spółka przygotowała stosowną dokumentację i złożyła wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektu budowy gazociągu. Teraz wniosek został rozpatrzony, a decyzja środowiskowa wydana

- przekazało biuro prasowe PGE.

W ramach inwestycji krakowska elektrociepłownia zostanie przyłączona do Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. Doprowadzenie gazu ma pozwolić na przepaliwowanie istniejących kotłów szczytowych, zasilanych dotychczas olejem opałowym.

Nowy projekt inwestycyjny przewiduje stworzenie układów wysokosprawnej kogeneracji, zbudowanych z silników gazowych o mocy do 49,9 MW. W lutym podpisana została umowa na wykonanie wielobranżowego, podstawowego projektu budowlanego oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę nowej części elektrociepłowni gazowej. W pierwszej połowie br. ma zostać ogłoszony przetarg na dostawę technologii.

Realizacja projektu budowy nowych jednostek kogeneracji to tylko jeden z etapów dekarbonizacji aktywów wytwórczych PGE Energia Ciepła w Krakowie, którego uzupełnieniem będzie wybudowanie wielkoskalowej pompy ciepła oraz kotłów elektrodowych

- wskazano w komunikacie.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Firma posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni i sieci ciepłownicze o długości 700 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie.

Energia w Twoim domu: 5 strategii na oszczędzanie