- A
- A
- A
Hotel Forum - "Miastoszpeciciel" Krakowa. ZDJĘCIA
Trzy małopolskie obiekty "zasłużyły" w tym roku na miano najbardziej zeszpeconych reklamami. To Hotel Forum w Krakowie, Willa Poraj w Zakopanem i Przełęcz Snozka w Kluszkowcach.Hotel Forum otrzymał wyróżnienie w konkursie na "Miastoszpeciciela"
Wyróżnienia, które z pewnością nie są powodem do dumy, otrzymały: Hotel Forum w Krakowie - na decyzję jury wpływ miał fakt, że hotel ten uważany jest przez specjalistów za przykład ciekawej architektury drugiej połowy XX w. zasługującej na miano dobra kultury współczesnej, a nie wieszaka na reklamy i Willa Poraj w Zakopanem za niszczenie zabytkowej architektury.
Hotel Forum
Okrąglak z Olsztyna
Willa Poraj w Zakopanem
Reklamy na Przełęczy Snozka w Kluszkowcach
crop_free
1
/ 4
"Miastoszpeciciel"?
Wyróżnienie specjalne "Krajobrazoszpeciciel" przyznano reklamom na Przełęczy Snozka w Kluszkowcach , które zasłaniają widok na Tatry w pobliżu słynnych organów Hasiora.
Pierwsze miejsce i tytuł "Miastoszpeciciela" otrzymał "Okrąglak" z Olsztyna , znajdujący się przy placu Jana Pawła II.
Stowarzyszenie, które zorganizowało konkurs podaje, że miał on na celu poruszenie mieszkańców i władz, ale szczególnie reklamujących się firm, by kupując reklamy zwracały uwagę na jakość przestrzeni publicznej.
Hotel Forum w Krakowie to kolejny przykład miejskiej ruiny, na którą nie ma pomysłu.
Jego budowa trwała 10 lat ( od 1978 r.). Powstał według projektu Janusza Ingardena. Było w nim 278 pokoi i 6 sal konferencyjnych. Hotel miał cztery gwiazdki - były tam dwie restauracje i drink bar a także sauna, basen, solarium, korty tenisowe i pole golfowe a także pierwsze w Polsce kasyno. Była w nim klimatyzacja, był też, jako jeden z pierwszych w Polsce, całkowicie skomputeryzowany: drzwi otwierały fotokomórki a czasu pilnowały elektroniczne zegary.
Do 2001 r. właścicielem Forum był Orbis. Później, ale tylko przez rok, zarządzał nim francuski Sofitel. Ostatecznie zamknięto go 9 listopada 2002, tłumacząc to złym stanem technicznym.
W obronie architektonicznych walorów Forum występują od lat architekci, podkreślając, że jest to jeden z nielicznych w Krakowie przykładów modernistycznej zabudowy.
Opuszczony hotel był w ostatnich latach planej zdjęciowym w kilku filmach a jego opuszczone wnętrza były inspiracją dla fotografki Moniki Wierzchowskiej.
Pierwsze miejsce i tytuł "Miastoszpeciciela" otrzymał "Okrąglak" z Olsztyna , znajdujący się przy placu Jana Pawła II.
Stowarzyszenie, które zorganizowało konkurs podaje, że miał on na celu poruszenie mieszkańców i władz, ale szczególnie reklamujących się firm, by kupując reklamy zwracały uwagę na jakość przestrzeni publicznej.
Hotel Forum w Krakowie to kolejny przykład miejskiej ruiny, na którą nie ma pomysłu.
Jego budowa trwała 10 lat ( od 1978 r.). Powstał według projektu Janusza Ingardena. Było w nim 278 pokoi i 6 sal konferencyjnych. Hotel miał cztery gwiazdki - były tam dwie restauracje i drink bar a także sauna, basen, solarium, korty tenisowe i pole golfowe a także pierwsze w Polsce kasyno. Była w nim klimatyzacja, był też, jako jeden z pierwszych w Polsce, całkowicie skomputeryzowany: drzwi otwierały fotokomórki a czasu pilnowały elektroniczne zegary.
Do 2001 r. właścicielem Forum był Orbis. Później, ale tylko przez rok, zarządzał nim francuski Sofitel. Ostatecznie zamknięto go 9 listopada 2002, tłumacząc to złym stanem technicznym.
W obronie architektonicznych walorów Forum występują od lat architekci, podkreślając, że jest to jeden z nielicznych w Krakowie przykładów modernistycznej zabudowy.
Opuszczony hotel był w ostatnich latach planej zdjęciowym w kilku filmach a jego opuszczone wnętrza były inspiracją dla fotografki Moniki Wierzchowskiej.
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 6
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:16
Nowy Sącz zdążył przed terminem. Brak tego dokumentu mógłby sparaliżować nowe inwestycje
-
20:44
Kardynał Grzegorz Ryś powołał świeckiego ekonoma. Co zmienia się w kurii?
-
19:44
Mural jak senne marzenie. Tworzy go artysta i podpieczni ośrodka
-
19:09
Prezydent Nowego Sącza, Ludomir Handzel, z wotum zaufania
-
18:39
Co wspólnego mają św. Piotr i Frankenstein? "Wierz i czytaj. Rozmowy o literaturze i wierze"
-
17:30
Referendum, które zmieniło Europę. Co zostało z obietnic Brexitu?
-
16:36
Paralotniarz awaryjnie lądował przy drodze Jabłonka–Nowy Targ
-
16:23
Miliony z Doliny Chochołowskiej dzielą górali. Coraz ostrzejszy konflikt we Wspólnocie
-
16:07
Dlaczego coraz bardziej się nienawidzimy? Naukowcy znaleźli odpowiedź
-
15:26
Nie będzie tramwaju z Cichego Kącika na Azory. "Projekt przechodzi do historii"
-
15:07
Była usterka na kolei, są opóźnienia w kursowaniu pociągów na trasie Słomniki - Miechów
-
14:51
"Nowy Pompon". Absurd, który nie starzeje się nigdy
-
14:51
Najnowsze autobusy elektryczne dotarły do Krakowa. Za kilka dni przyjadą też te zasilane wodorem
-
14:24
Wsiądź na rower z Radiem Kraków! Zapraszamy na „Rowerową sobotę”
-
14:16
Człowiek, który lubi swoją pracę, nie przepracuje ani jednego dnia. "To jest mit"
-
13:37
Daria Gosek-Popiołek chce ratować historyczne wyposażenie krakowskich sklepów
-
13:31
Nieposłuszeństwo tematem 18. Festiwalu Conrada w Krakowie
-
13:16
Mężczyźni rzadziej dbają o zdrowie. Profilaktyka wciąż wyzwaniem
-
15:05
Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 1.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze