Plan budowy nowej siedziby IPN w Podgórzu w Krakowie ma potrzebne zgody. Inwestycja jest możliwa dzięki uchwale rady miasta z 2021 r., ma zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków – powiedział PAP dyrektor krakowskiego oddziału IPN Filip Musiał.

W środę Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie zorganizował konferencję prasową, na której omówił planowaną inwestycję. Była to również reakcja na interwencję poselską Aleksandra Miszalskiego (PO). Parlamentarzysta w zeszłym tygodniu złożył pismo do małopolskiego konserwatora zabytków i do prezesa IPN w sprawie wstrzymania budowy nowego budynku IPN obok gmachu dawnego Aresztu Śledczego w Podgórzu.

Zdaniem posła nowy budynek zasłoni widok na fasadę zabytkowego gmachu aresztu, inwestycja zniszczy historyczny i urbanistyczny charakter starego Podgórza.

Inny członek PO, Ryszard Kumala, rozpoczął zaś zbiórkę podpisów pod petycją, która wstrzymałaby inwestycję przy ulicach Rękawka i Czarnieckiego.

"Plan budowy nowej siedziby IPN w Podgórzu w Krakowie ma potrzebne zgody. Inwestycja jest możliwa dzięki uchwale rady miasta z 2021 r., ma zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków" – powiedział PAP dyrektor krakowskiego oddziału IPN Filip Musiał. "Budynek nie zasłoni aresztu, będzie miał zgodnie z przestrzennym planem zagospodarowania 11 m wysokości i jeśli patrzymy na wizualizacje, to jest jednym z najniższych w tym regionie. W zakresie spójności z układem architektonicznym i urbanistycznym inwestycja była konsultowana z małopolskim konserwatorem zabytków" – dodał.

Dyrektor krakowskiego IPN przypomniał, że instytut – w związku z planami budowy nowej siedziby – w 2018 r. stał się zarządcą działek Skarbu Państwa, zlokalizowanych w Podgórzu. Na działkach stoi budynek, który IPN chce wyremontować na potrzeby nowej siedziby. Obok IPN planuje też postawić nowy budynek.

"Te dwa budynki będą połączone korytarzem podziemnym i szklaną przełączką na wysokości drugiej kondygnacji. Dzięki tej inwestycji IPN będzie miał siedzibę w jednym miejscu" – powiedział Filip Musiał. Obecnie siedziby IPN są rozmieszczone w trzech lokalizacjach: przy ul. Reformackiej, Dunajewskiego i w Wieliczce.

W toku przygotowań do inwestycji okazało się, że do budowy nowego obiektu potrzebna jest zmiana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – w kwietniu 2021 r. rada miasta przyjęła uchwałę umożliwiającą taką zmianę, a tym samym budowę nowego obiektu.

W marcu 2023 r. IPN otrzymał zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków, co umożliwiło ogłoszenie w październiku przetargu na projekt i budowę.

IPN liczy, że budynek powstanie do 2027 r. Wartość inwestycji to 110 mln zł.