Nowoczesna sala koncertowa z widownią na 1000 miejsc, wyposażona w scenę, na której ma się zmieścić 120 muzyków, a ponadto biura dla krakowskich orkiestr. Tak ma się prezentować Krakowskie Centrum Muzyki. Pierwszy etap budowy Krakowskiego Centrum Muzyki ma pochłonąć ponad 100 milionów złotych.

W miejscu, gdzie ma powstać Krakowskie Centrum Muzyki, rozpoczynają się prace przy parkingu, który ma mieć poziomy i pomieścić się łącznie ponad 200 pojazdów. Budowa parkingu ma się zakończyć w sierpniu 2023 roku i według planów urzędników, kilka miesięcy później do użytku ma być również oddane Krakowskie Centrum Muzyki.

W konkursie rozpisaliśmy konieczność budowania dwuzmianowego i ja stawiam taki warunek bezwzględnie, że w takich warunkach, kiedy ocieplenie w Polsce występuje i kiedy nie mamy takich zim, które nie pozwalają funkcjonować w czasie zimy, więc będziemy dwuzmianowo budować, w związku z tym parę miesięcy po parkingu będzie centrum

- mówi Jan Pamuła, prezes zarządu Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.

Oferty przetargowe można składać do pierwszego sierpnia. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał półtora roku na wykonanie pierwszego etapu inwestycji. Jego efektem będzie budynek w stanie surowym, więc czasu na wykończenie całego kompleksu będzie już bardzo mało.

Wątpliwości wśród mieszkańców, radnych i aktywistów miejskich budzi też miejsce, gdzie powstaje Krakowskie Centrum Muzyki.

Lepszym miejscem dla tej inwestycji byłyby Grzegórzki, taką wolę wyrazili również mieszkańcy w konsultacjach społecznych. Niestety prezydent pominął zdanie krakowian. Niższe byłyby również koszty budowy tej inwestycji

- mówi Łukasz Maślana Stowarzyszenie funkcja miasta Rada Miasta Krakowa.

Jak jednak dowiedziało się Radio Kraków, województwo małopolskie, mimo że nie porozumiało się z miastem, to jednak nie porzuciło pomysłu budowy w Krakowie drugiego centrum muzyki, tym razem małopolskiego.

W pierwszej kolejności musimy uregulować stan prawny tej nieruchomości. Ja myślę, że w tym roku uda się kwestię zakończyć, a później kolejną kwestią będzie przedstawienie koncepcji budynku centrum muzyki, a w kolejnych latach będziemy mieć nową perspektywę finansową jeżeli chodzi o środki unijne i też nie ukrywam, że będziemy się starali, aby w ramach tych środków pozyskać właśnie finansowanie na budowę centrum

- mówi członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marta Malec Lech.

Jak jednak przyznają władze województwa, Małopolskie Centrum Muzyki będzie najprawdopodobniej mniejsze, niż wcześniej zakładano.