Firma nie odpowiedziała na pytanie o liczbę zwolnionych osób i odmówiła podawania szczegółowych informacji nt. tych zwolnień. Według relacji samych pracowników, w poniedziałek pracę miało stracić ok. 250 osób.
W oświadczeniu Aptiv poinformowała, że "kontynuuje optymalizację swoich podstaw biznesowych i koncentruje inwestycje w obszarach, które będą wspierać klientów z różnych branż w zasilaniu przyszłości definiowanej przez oprogramowanie".
Aptiv zapowiedziała też dalsze zmiany "w niektórych jednostkach biznesowych i funkcjach korporacyjnych".
"Proces zmian rozpoczął się w styczniu i objął działania w zakresie zwolnień grupowych, zainicjowanych zgodnie z polskim prawem pracy. 19 lutego wypowiedzenia zostały wręczone części pracowników stosownie do obowiązujących przepisów. Tego samego dnia pracownicy otrzymali urlopy oraz zostali zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy" – przekazała firma.
Podkreśliła też, że "zobowiązuje się do wsparcia pracowników przez cały okres przejściowy i będzie oferować pakiety odpraw, które są zgodne z rynkiem, w tym kontynuację świadczeń".
Państwowa Inspekcja Pracy ma w najbliższych dniach skontrolować, czy do zwolnień doszło zgodnie z prawem. Kontrola nastąpi na wniosek posłów partii Razem.
Według relacji pracowników firmy, do zwolnień miało dojść nagle. Jeden z pracowników sposób zwolnień określił "niehumanitarnym".
Zgodnie z relacjami pracowników, w poniedziałek ok. południa mieli wziąć udział w spotkaniu online, podczas którego otrzymali maile z informacją o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy dla firmy Aptiv Services Poland S.A. Osoby obecne w siedzibie firmy otrzymały kilkadziesiąt minut na spakowanie swoich rzeczy i opuszczenie siedziby firmy. Do drzwi wyjściowych mieli ich eskortować menedżerowie.
Aptiv, z siedzibą w Dublinie, to globalny producent systemów i części dla przemysłu motoryzacyjnego. Na swojej stronie internetowej informuje, że zatrudnia ponad 200 tys. osób w 50 krajach.
W Polsce zatrudnia ponad 5,5 tys. pracowników w Krakowie, Gdańsku i Jeleśni.
Centrum Techniczne Aptiv w Krakowie działa od 2000 r. i pracuje tu ponad 2 tys. inżynierów i 1 tys. specjalistów korporacyjnych. Krakowskie centrum jest jednym z największych ośrodków badawczo-rozwojowych tej firmy na świecie.