Realizacja radiowa Nasze nowe słuchowisko to kolejna odsłona "Roku Lema w Radiu Kraków". Magda Szpecht przygotowała dla Radia Kraków adaptację opowiadania "Rozprawa" z lemowskiego zbioru "Opowieści o pilocie Pirxie". Oryginalną muzykę skomponował Krzysztof Kaliski. W słuchowisku występują aktorzy Narodowego Starego Teatru: Natalia Kaja Chmielewska, Aleksandra Nowosadko, Małgorzata Zawadzka, Szymon Czacki, Łukasz Stawarczyk. Realizacja radiowa Wojciech Gruszka, opieka redakcyjna Justyna Nowicka.

Jak mówi reżyserka: "Komandorka Pirx dostaje zadanie przetestowania nowego typu załogi statku kosmicznego: dowodzony przez nią zespół jest złożony częściowo z ludzi, a częściowo z androidów. Problem poruszany przez Lema w opowiadaniu „Rozprawa”, będącym częścią „Opowieści o pilocie Pirxie” jest nieco podobny do motywu znanego z „Blade Runnera” Philipa K. Dicka. Dotyczy immanentnego lęku człowieka przed imitacją życia organicznego, przed Sztuczną Inteligencją i słabością własnego gatunku, która objawia się w konfrontacji z zaawansowaną technologią."

"Opowieści o pilocie Pirxie" po raz pierwszy ukazały się w 1968 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Jak czytamy na www.wydawnictwoliterackie "Tematyka książki krąży wokół problemów powstających na styku człowieka z maszyną (np. w opowiadaniu Ananke), w kilku miejscach stawiając nawet pytanie o zdolność maszyny do samodzielnego myślenia ze wszystkimi tego konsekwencjami (opowiadania Terminus, Wypadek, Rozprawa); mówi o możliwościach, słabościach i reakcjach człowieka (Patrol, Opowiadanie Pirxa, Odruch warunkowy, Albatros). Zamknięcia historii Pirxa można doczytać się w powieści "Fiasko", notabene inscenizowanej przez reżyserkę "Pilotki Pirx" w Narodowym Starym Teatrze w grudniu 2020 roku.  
 
Stanisław Lem (1921-2006), najwybitniejszy polski pisarz fantastyczny, futurolog, filozof i satyryk. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy.