Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Jak idą przygotowania do Igrzysk Europejskich?

Podczas pierwszej z serii debat goście rozmawiali m.in. o przygotowaniach i przebudowie obiektów sportowych, na których odbędą się zawody. Zapytaliśmy, co nam zostanie po igrzyskach, a także o plany organizacji zimowych igrzysk w 2034 r.

Posłuchaj debaty

W programie wzięli udział: Wiceminister Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy, marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, rektor AWF prof. Andrzej Klimek, prezes spółki IE2023 Marcin Nowak oraz pełnomocnik prezydenta Krakowa ds.sportu Janusz Kozioł.

Prowadzenie: Jacek Bańka i Jakub Niziński.
Rektor AWF prof. Andrzej Klimek:

Na naszym kampusie będziemy gościli przedstawicieli pięcioboju nowoczesnego, więc można powiedzieć, że tylko jedną dyscyplinę, ale tak naprawdę 5 konkurencji.  Mieliśmy wizytację prezes Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego, która doceniła to, że znalazły się obiekty, na których można cały pięciobój w odległości kilkudziesięciu metrów przeprowadzić. Nasz kampus wymagał modernizacji.  To się właśnie dzieje. Jest jednym wielkim placem budowy. (…) Nie ma żadnych opóźnień. Zdążymy.

 

Pełnomocnik prezydenta Krakowa ds.sportu Janusz Kozioł

Nie ma potrzeby, żeby burzyć stadiom przy Reymonta. Inwestycja idzie w tym kierunku, by unowocześnić bryłę stadionu, bo często się spotykaliśmy z zarzutem, że obiekt przypomina magazyn portowy. W środku jakość jest bardzo wysoka. Mam nadzieję, że dzięki temu, że tam odbędzie się ceremonia otwarcia i zamknięcia Igrzysk, unowocześnienie będzie widoczne. Zostaną wprowadzone różnego rodzaju  rozwiązania energooszczędne, które pozwolą na tym stadionie ograniczyć wykorzystanie energii, obniżą też koszty utrzymania.

 

Wiceminister Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy

 

Na ostatnim etapie został dołączony Nowy Targ i to nas bardzo cieszy.  Hala Lodowa też wymaga dodatkowych nakładów. Modernizacja już się odbywa. To fundamentalna zmiana. Przy okazji Igrzysk modernizujemy tę infrastrukturę, która na co dzień służy naszym sportowcom, naszej młodzieży i to wszystko zostaje. Nie sposób w kilkanaście miesięcy zrealizować nowe inwestycje. My tylko modernizujemy  te obiekty, które są.

 

Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski:

 

Głównym założeniem Igrzysk Europejskich jest to, że dyscypliny są rozgrywane na istniejących już obiektach. Wiele obiektów będzie wymagało modernizacji, a niektóre będą musiały być tymczasowo wybudowane dla mniejszych dyscyplin zespołowych.  W  Zakopanem będzie festiwal skoków narciarskich. Nigdy czegoś takiego jeszcze nie było. To będzie duże, piękne wydarzenie sportowe. Mamy nadzieję, że te wydarzenia ściągną kibiców.  Prace w pozostałych ośrodkach idą zgodnie z harmonogramem. Nie mamy poważnych zagrożeń.

 

Prezes spółki IE2023 Marcin Nowak:

 

W ostatnim czasie dołączyło Bielsko-Biała z karate.  Ten wybór nie jest przypadkowy, bo Bielsko-Biała to jest stolica polskiego karate olimpijskiego.  Stamtąd wywodzi się Polska Unia Karate, która święci tryumfy od wielu lat. Na wszystkich obiektach w innych miastach można by przeprowadzić z wielką łatwością największej rangi imprezy na świecie.

 

 

 

 

Tematy:
Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię