Hasło przewodnie wydarzenia brzmi „Jura - aktywna z natury”. „W programie znajdzie się wiele atrakcji dla wielbicieli aktywnego wypoczynku – wspinaczki, jazdy na rowerze, gry terenowe, jazdy konne. Pokażemy też aktywności z czasów średniowiecza, np. pokazy rzemiosł, tańce. Podczas każdej edycji ważny jest element historyczny. Jura to bogate dziedzictwo kulturowe” – wymieniał Robert Nieroda, koordynator Juromanii i dyrektor biura Związku Gmin Jurajskich.

W tym roku do grona festiwalowych lokalizacji dołączyły miejsca, w których odnajdą się fani jeździectwa i turystyki konnej oraz miłośnicy turystyki sakralnej. Pierwszy raz w festiwalu udział biorą ojcowie paulini, stąd środowa konferencja prasowa, zapowiadająca wydarzenie, odbyła się na terenie klasztoru na Skałce w Krakowie.

Ojcowie paulini w czasie festiwalu otworzą zakątki na co dzień niedostępne. Goście festiwalu wejdą do najciekawszych miejsc w klasztorze na Jasnej Górze w Częstochowie, kościoła św. Barbary w Częstochowie, Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w gminie Żarki oraz krakowskiego sanktuarium na Skałce. Festiwal przyczyni się do promocji powstającego turystycznego szlaku paulinów.

„Na Śląsku są nasze największe klasztory, ale paulini są także w Małopolsce. Nasz klasztor na Skałce w przyszłym roku będzie świętował 550-lecie. Skałka to historia, piękne ogrody, panteon, muzeum. To miejsce odwiedzane nie tylko przez wiernych. Przychodzi tu bardzo wielu turystów z Polski i zagranicy. Poprzez udział w Juromanii chcemy jeszcze bardziej zainteresować tym miejscem, gdzie przecież męczeńską śmierć poniósł św. Stanisław w 1079 r.” – powiedział przeor klasztoru na Skałce w Krakowie dr o. Mariusz Tabulski.

Wśród nowości Juromanii są atrakcje proponowane przez gminę Koziegłowy, której przedstawiciele zapewniają, że będzie się można tam poczuć jak na Dzikim Zachodzie. Arena dla pokazów konnych i zawodów jeździeckich, wraz z konkursem o puchar burmistrza Koziegłowy, została przygotowana w miejscowości Gniazdów. Goście posłuchają tutaj także muzyki country i bluesa. Przed publicznością wystąpią: zespół folkowego Ornery Broad, zespół Tumblin’ Flash, 7A Blues, The Missing Part oraz Michał Lonstar z kapelą.

IV Juromania odbędzie się w ok. 50 lokalizacjach. Tę edycję organizuje ok. 30 podmiotów - województwa małopolskie i śląskie oraz gminy, miasta, organizacje działające na terenie Jury.

Z uwagi na sytuację epidemiczną atrakcje zostaną przygotowane z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa. Na niektóre wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rejestracja.